Утрехт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Утрехт
Град и Општина
Воздушен поглед на Утрехт од кулата Дом во центарот на Утрехт
Воздушен поглед на Утрехт од кулата Дом во центарот на Утрехт
Знаме на Утрехт
Знаме
Грб на Утрехт
Грб
Локација на Утрехт на општинската мапа на покраината Утрехт
Локација во Утрехт
Земја Холандија
Покраина Покраина Утрехт
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Јан ван Занен (ВВД)
Површина[2]
 • Municipality 99,21 км2
 • Земјишна 94,33 км2
 • Вода 4,88 км2
 • Randstad 3.043 км2
Надм. вис.[3] 5 м
Население (Municipality, мај 2014; Urban and Metro, мај 2014; Randstad, 2011)[2][4][5]
 • Municipality 330.772
 • Густина 3.507/km2
 • Градска 489.734
 • Метро 656.342
 • Ранстад 6.979.500
Демоним Utrechter, Utrechtenaar[nb 1]
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 3450–3455, 3500–3585
Area code 030
Мреж. место utrecht.nl

Утрехт (/ˈjtrɛkt/; холандски изговор: [ˈytrɛxt]  ( слушни)) е главниот и најнаселен град во истоимената холандската провинција. Четврт најголем град во Холандија, со население од 330,772 жители во 2014 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Најстарата историја на градот Утрехт се врзува со римската фортификација од околу 47 година п.н.е. Во текот на VI век, Утрехт паднал под влијание на франките. Во 690 година, ирскиот мисионер Билиброрд се населил во Утрехт, и овај град бил центарот на христијанството во Холандија во текот на целиот среден век. После средниот век, трговските градови како Амстердам, Лајден и Ротердам станале позначајни од Утрехт. После склопувањето на Унијата од Утрехт (почеток на борбата за независност на Холандија), 1579 година, бискупијата е расформирана. Повторно е обновена тек во 1853 година.

Градски пејсаж[уреди | уреди извор]

Канал во Утрехт

Едно од главните обележја е стариот центар и каналската структура во внатрешниот град. Аудердрахт (Oudegracht) е заоблен канал, делумно следејќи ја античката главна гранка на Рајна. Таа е наредена со уникатни структури на подрумски подруми кои создаваат двојно-ниво на улица по каналите. Внатрешниот град во голема мера ја задржал својата средновековна структура, а ровот што ѕвони во стариот дел на градот е во голема мера недопрен. Поради улогата на Утрехт како утврден град, изградбата надвор од средновековниот центар и неговите градски ѕидини била ограничена до 19-тиот век.

Клима[уреди | уреди извор]

Утрехт има умерена океанска клима слична на речиси цела Холандија.

Климатски податоци за Де Билт
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 15.1
(59)
17.3
(63)
23.9
(75)
28.9
(84)
33.6
(92)
36.8
(98)
35.7
(96)
35.3
(96)
34.2
(94)
26.7
(80)
18.7
(66)
15.3
(60)
36.8
(98)
Прос. висока °C (°F) 5.6
(42)
6.4
(44)
10.0
(50)
14.0
(57)
18.0
(64)
20.4
(69)
22.8
(73)
22.6
(73)
19.1
(66)
14.6
(58)
9.6
(49)
6.1
(43)
14.1
(57)
Сред. дневна °C (°F) 3.1
(38)
3.3
(38)
6.2
(43)
9.2
(49)
13.1
(56)
15.6
(60)
17.9
(64)
17.5
(64)
14.5
(58)
10.7
(51)
6.7
(44)
3.7
(39)
10.1
(50)
Прос. ниска °C (°F) 0.3
(33)
0.2
(32)
2.3
(36)
4.1
(39)
7.8
(46)
10.5
(51)
12.8
(55)
12.3
(54)
9.9
(50)
6.9
(44)
3.6
(38)
1.0
(34)
6.0
(43)
Најниска забележана °C (°F) −24.8
(−13)
−21.6
(−7)
−14.4
(6)
−6.6
(20)
−3.7
(25)
0.2
(32)
3.2
(38)
3.8
(39)
−0.7
(31)
−7.8
(18)
−14.4
(6)
−16.6
(2)
−24.8
(−13)
Прос. врнежи мм (ин) 69.6
(2.74)
55.8
(2.2)
66.8
(2.63)
42.3
(1.67)
61.9
(2.44)
65.6
(2.58)
81.1
(3.19)
72.9
(2.87)
78.1
(3.07)
82.8
(3.26)
79.8
(3.14)
75.8
(2.98)
832.5
(32.78)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1 mm) 12 10 11 9 10 10 10 10 11 12 13 12 131
Прос. бр. снежни денови 6 6 4 2 0 0 0 0 0 0 2 5 25
Прос. релативна влажност (%) 87 84 81 75 75 76 77 79 84 86 89 89 81.8
Сред. бр. сончеви часови месечно 62.3 85.7 121.6 173.6 207.2 193.9 206.0 187.7 138.3 112.9 63.0 49.3 1.601,6
Извор бр. 1: Royal Netherlands Meteorological Institute (1981–2010 normals, snowy days normals for 1971–2000)[6]
Извор бр. 2: Royal Netherlands Meteorological Institute (1901–present extremes)[7]

Популација[уреди | уреди извор]

Демографијата[уреди | уреди извор]

Утрехт имал население од 296,305 жители во 2007 година. Утрехт е растечка и предвидувањата се дека населението во градот ќе го надмине бројот од 392,000 жители до 2025 година.[8]

Утрехт има релативно младо население, со голем број жители во возрасната категорија од 20 и 30 години, поради присуството на голем универзитет во градот. Околу 52% од населението се жени, а 48% се мажи. Поголемиот дел од домаќинствата (52.5%) во Утрехт се едночлени. Околу 29% од луѓето кои живеат во Утрехт се или во брак, или во друго правно партнерство. Околу 3% од населението на Утрехт е разведено.[8]

Населението во Утрехт[9]
Женски Возраст Машки
22761 15% 0-14 23994 17%
44732 30% 15-29 36165 26%
36444 24% 30-44 39434 28%
15574 10% 45-54 15996 11%
11899 8% 55-64 11484 8%
8317 6% 65-74 7457 5%
9374 6% 74+ 4764 3%

Транспорт[уреди | уреди извор]

Јавен Транспорт[уреди | уреди извор]

Поглед на Утрехт централ
Автобус на У - ОВ во Утрехт

Поради централната местоположба, Утрехт има одлични конекции со остатокот од земјата, но исто така и развиен јавен транспорт. Железничката станица Утрехт централ, е најглемиот железнички чвор во земјата, и опслужува патници на речиси сите линии во државата. Исто така во Утрехт се користи и автобускиот транспорт, како градски, односно јавен транспорт во градот.

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „nb“, но нема соодветна ознака <references group="nb"/>, или пак недостасува завршно </ref>.