Хаутен

Координати: 52°2′N 5°10′E / 52.033° СГШ; 5.167° ИГД / 52.033; 5.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаутен
град
Градското собрание и станицата во Хаутен
Градското собрание и станицата во Хаутен
Знаме на ХаутенГрб на Хаутен
Истакната позиција на Хаутен на општинската мапа на Утрехт
Местоположба во Утрехт
ЗемјаХоландија
ПокраинаУтрехт
Управа
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЏилберт Изабела (PvdA)
Површина[1]
 • Вкупна58,99 км2 (2,278 ми2)
 • Земјишна55,41 км2 (2,139 ми2)
 • Вода3,58 км2 (138 ми2)
Надм. вис.[2]&100000000000000020000002 м
Население (август 2017)[3]
 • Вкупно49.466
 • Густина893/км2 (2,310/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postcode3990–3999
Area code030
Мреж. местоhouten.nl

Хаутен (холандски изговор: [ˈɦʌutə(n)]  ( слушни)) е општина во Холандија, во покраината Утрехт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  2. „Postcodetool for 3995DW“. Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. Архивирано од изворникот на 21 September 2013. Посетено на 7 April 2014.
  3. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.