Амерсфорт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амерсфорт
Град и општина
Средновековната порта Копелпорт
Средновековната порта Копелпорт
Знаме на Амерсфорт
Знаме
Грб на Амерсфорт
Грб
Местоположба во Утрехт
Местоположба во Утрехт
Координати: 52°09′ СГШ 5°23′ ИГД / 
Држава Холандија
Покраина Утрехт
Градски права 1259
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Лукас Болзиус (CDA)
Површина[2]
 • Општина 63,86 km2 (2,466 sq mi)
 • Земјишна 62,86 km2 (2,427 sq mi)
 • Вода 1,00 km2 (40 sq mi)
Надм. вис.[3] 3 m (10 ft)
Население (општина, мај 2014; градска и метро, мај 2014)[4][5]
 • Општина 151.534
 • Густина 2.411/km2 (6,240/sq mi)
 • Градскo 180.539
 • Метро 287.110
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 3800–3829
Повикувачки број 033
Мреж. место amersfoort.nl

Амерсфорт (холандски: Amersfoort) — општина и втор најголем град во покраината Утрехт, средишна Холандија. Претставува брзорастечки град во изминативе 25 години, а воедно поседува добро зачуван и заштитен средновековен стар град. Амерсфорт е една од најголемите железнички раскрсници во државата, поради неговата местоположба на двете главни железнички линии во Холандија.

Во 2009 година, градот ја прославил 750-годишнината,[6] кога бил прогласен за најзелен град во Европа.

Бројот на жители во Амерсфорт во 2016 година изнесувал 153.773 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester“ (на холандски). Gemeente Amersfoort. http://www.amersfoort.nl/Burgemeester.html. посет. 3 април 2014 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 3811LM“ (на холандски). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 3 април 2014 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
  5. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230ned&D1=17&D2=57-100&D3=l&LA=EN&HDR=G2&STB=G1,T&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
  6. „Home Page“ (на холандски). Amersfoort 750. архивирано од изворникот на 2 февруари 2009 г.. https://web.archive.org/web/20090202024759/http://amersfoort750.nl/. посет. 24 јануари 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]