Вурден

Координати: 52°5′N 4°53′E / 52.083° СГШ; 4.883° ИГД / 52.083; 4.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вурден
Град и Општина
Панорамски поглед на Вурден 2013 г.
Панорамски поглед на Вурден 2013 г.
Знаме на ВурденГрб на Вурден
Истакната позиција на Вурден во рамките на општинската карта.
Локација во Утрехт
Координати: 52°5′N 4°53′E / 52.083° СГШ; 4.883° ИГД / 52.083; 4.883
ЗемјаХоландија
ПокраинаУтрехт
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникВиктор Молкенбур (Пвда)
Површина[2]
 • Вкупна92,92 км2 (3,588 ми2)
 • Земјишна89,35 км2 (3,450 ми2)
 • Вода3,57 км2 (138 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000000000000 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно51.729
 • Густина579/км2 (1,500/ми2)
ДемонимWoerdenaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.3440–3449, 3470–3481
Повик. бр.0348
Мреж. местоwoerden.nl

Вурден (холандски изговор: [ˈʋurdən]) — град и општина во централна Холандија. Поради неговата географска положба, која се наоѓа помеѓу четирите најголеми холандски градови Амстердам, Ротердам, Хаг и Утрехт, Вурден е одлично поврзан со останатите делови на земјата, и е најпогодно место за живот за сите оние што работат во претходно наведените градови, но не сакаат да живеат во нив. Спрема последните податоци од 2014 г. Вурден има 50.607 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Реката Стара Рaјна течела низ центарот на градот на Вурден, но во 1960 година реката била пренасочена околу центарот на градот. Градот има долга и богата историја во правењето и трговијата со сирење; долги години сирењето гауда, како за домашна така и за меѓународна употреба е произведувано во овој регион. Вурден уште го држи својот автентичен пазар на сирење (од 1885) во центарот на градот.

Современо време[уреди | уреди извор]

Во 1989 година имало прекројување на провинциските граници, и како резултат на тоа Вурден од Јужна Холандија е префрлен во провинцијата Утрехт. Во 2015 година, бегалскиот центар во градот, бил сцена на насилен напад од 20 маскирани луѓе, кои употребувале огномети и ги уривале оградите.

Географија[уреди | уреди извор]

2014 топографска мапа на општина Вурден.

Вурден е сместен на 52°5′N 4°53′E / 52.083° СГШ; 4.883° ИГД / 52.083; 4.883 западно од провинцијата Утрехт во центарот на Холандија.

Вурден се граничи со општините Де Ронде Венен (на север), Стиштце Вехт (североисток), Утрехт (исток), Монтофорт (југ) во провинцијата Утрехт и Бодегравен-Реувајк (југозапад) и Неувекоп (северозападно) во провинцијата Јужна Холандија.

Најголеми населени места во општината се Де Meије, Хармелан, Камерик, Канис, Вурден и Зегвелд.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Училишта во Вурден[уреди | уреди извор]

  • Калсбег Колеџ
  • Минкема Колеџ
  • Футура Колеџ

Сообраќај[уреди | уреди извор]

  • Железничка станица Вурден

Железнички несреќи[уреди | уреди извор]

  • Несреќа на Вурденска железничка станица (ноември 1960), несреќа со британски воз (двајца мртви, 10 повредени)
  • Хермеленска железничка несреќа (јануари 1962), фронтален судир, најлошата железничката несреќа во историјата на Холандија (93 погинати)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mayor V.J.H. (Victor) Molkenboer“ (холандски). Gemeente Woerden. Архивирано од изворникот на 2016-03-15. Посетено на 11 April 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 11 April 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]