Зајст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зајст
Општина
Градско собрание на Зајст
Градско собрание на Зајст
Знаме на Зајст
Знаме
Грб на Зајст
Грб
Highlighted position of Zeist in a municipal map of Utrecht
Локација Утрехт
Координати: 52°05′ СГШ 5°14′ ИГД / 
Земја Холандија
Покраина Утрехт
Управа[1]
 • Орган Општински советl
 • Градоначалник Кос Јансен (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна 48,65 км2
 • Земјишна 48,51 км2
 • Вода 0,14 км2
Надм. вис.[3] 4 м
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 61.449
 • Густина 1.267/км2
Демоним Zeistenaar
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 3700–3712, 3734–3735
Area code 030
Мреж. место zeist.nl

Зајст (холандски изговор: [ˈzɛist]) е град и општина во Холандија, во покраината Утрехт, неколику километари источно од градот Утрехт.

Населени места[уреди | уреди извор]

Холандска топграфска мапа од општина Зајст Сеп. 2014

Градот Зајст прв пат се споменува во повелбата во 838. година. Оригиналната населба е лоцирана во моментов во Дорпстрат. Во доцниот 12-ти век, црквата е изградена тука. Неговата кула сега е дел од Реформирана Црква, остатокот од која е изградена во 19-тиот век. До средниот век, една гранка на реката Рајна течеше во близина на центарот на градот. Три куќи се изградени во близина на селото: на Куќата на Зајст, Карсберхен и Бикенбурх.

Слот Зајст

Од 1677-1686, Слот Зајст е изградена на или во близина на урнатините на Кастел Зајст  ;, оригиналниот замок (Donjon) на Родгар ван Зајст. Постои многу малку документација на семејството кое живеело таму, но неколку имиња се наоѓаат: во 12-ти век Godefridus де Seist и во доцните 13-ти век уште Godefridus, витез, со неговиот син Јоханес и неговата ќерка Петрониа. (Бронен фор де Гесхелден ван Зајст, , Ед. Ван Хинсберхен). Последниот член на семејството Ван Зајст била жена, Елизабет (?), која се венча со член на семејството на Боре ван Амеронген.

Во последниот квартал на 17 век, грофот Вилем Адриан ван Насау, нелегитимниот потомок на принцот Морис од Орање, се стекнал со имот и вграден слот Зајст во стилот на холандскиот класицизам. Фреска од Даниел Марот која во голема мера е е непроменета и ден денес. 

Членовите на Evangelische Broedergemeente (Евангелско братство), Холандското име за Моравјаните, се населиле во Зајст во 1746. Најстарите холандски архиви на Моравјаните се чуваат во Архивски центар Утрехт во Утрехт. 

Во 19 век, Зајст стана омилен престој за богатите, главно од Утрехт. 

Камп Нов Амстердам, (vliegbasis Soesterberg) воздухопловната воена база е во близина на овој град, Во Зајст се наоѓа седиштето на една од наголемите холандски осигурителни компании Ахмеа.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester“ (на dutch). Gemeente Zeist. http://www.zeist.nl/Bestuur_en_organisatie/College_van_burgemeester_en_wethouders/Burgemeester. посет. 11 април 2014 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 3701HS“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 11 април 2014 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Dutch municipality Zeist Шаблон:Utrecht Province