Аеродром Ротердам-Хаг

Координати: 51°57′25″N 04°26′25″E / 51.95694° СГШ; 4.44028° ИГД / 51.95694; 4.44028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротердам - Хаг аеродром
Податотека:Rotterdam the Hague Airport logo.svg
Општо
Аеродромски видЈавен
Сопственик/ОператорШипхол групација
Служи заРотердам и Хаг, Холандија
МестоположбаРотердам, Јужна Холандија
Насочен град конТрансавија
Надм. височина−14 ст / −4 м
Координати51°57′25″N 04°26′25″E / 51.95694° СГШ; 4.44028° ИГД / 51.95694; 4.44028
Мрежно местоrotterdamthehagueairport.nl
Писта
Правец Должина Површина
м ст
06/24 2.200 7.218 Асфалт
Статистика (2019)
Патници2,133,976
Товар (тони)1
Подвижност на авиони52,439
Извори: AIP,[1] 2019 Annual Facts & Statistics Report (PDF, Dutch)[2]

Аеродорм Ротердам - Хаг (порано аеродромите во Ротердам, Vliegveld Zestienhoven во Холандија ), (IATA: RTMICAO: EHRD) е мал меѓународен аеродром во Холандија, кои служи за Ротердам и Хаг. Се наоѓа 5.6 километри северозападно од Ротердам во Јужна Холандија и е трет најфреквентен аеродром во Холандија.

Аеродромот опфатил 2,1 милиони патници во 2019 година и има распоредени летови до европските метрополи и одредишта за одмор. Исто така, многу се користи од општата авијација и има неколку летачки клубови, клуб за падобранско и училиште за обука на летови сместени на аеродромот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предлошка:AIP NL
  2. Annual Statistics 2010-2019 - Rotterdam The Hague Airport (PDF, Dutch)