Арнем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арнем
Град и општина
Arnhem Blick von der Grote Kerk Sint Eusebius 03.jpg
Arnhem, in het Musiskwartier voor Giro d'Italia poging2 foto6 2016-04-17 19.20.jpg2008-09 arnhem sabelspoort.JPG
Almost completed new traverses at Arnhem Central station with essent and Arcadis towers as background - panoramio.jpgSonsbeekweg Arnhem 3.jpg
2006-06-28 19.11 Arnhem, Koningstraat.JPG
Стрелката од врвот на часовникот: видена од црквата св. Еузебиус; Energiering склуптура на Сабелспурт; Сонсбегвех; градскиот центар св. Еузебиус' во позадина на ; Арнем Централ железничката станица; и Музик квартиер во центарот на градот
Знаме на АрнемГрб на Арнем
Highlighted position of Arnhem in a municipal map of Gelderland
Локација во Хелдерланд
ЗемјаХоландија
ПокраинаХелдерланд
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникАхмед Маркоуч (PvdA)
Површина[2]
 • Општина101,54 км2 (3,920 ми2)
 • Земјишна97,99 км2 (3,783 ми2)
 • Вода3,55 км2 (137 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001300000013 м
Население (Municipality, август 2017; Urban and Metro, мај 2014)[4][5]
 • Општинаdata missing
 • Густина1.598/км2 (4,140/ми2)
 • Градскo152.850
 • Метро361.048
ДемонимArnhemmer
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код6800–6846
Обласен код026
Мреж. местоarnhem.nl

Арнхем (Јужно-гилдерашки дијалект: Èrnem) — град и општина во источниот дел на Холандија, главен град на провинцијата Гелдерланд и се наоѓа на двата брега на реките Недерaјн и Синт-Јансбек, што preтставувал извор на развојот на градот. Арнем имал население од 159.265 жители во 2019 година и е еден од поголемите градови Холандија. Општината е дел од метрополитенската област Арнхем-Најмеген, која има заедно 736.500 жители.[се бара извор] Тој е родното место на физичарот-нобеловец Хендрик Лоренц. Дел од својот живот тука минале и глумицата Одри Хепберн и сликарот М.К. Ешер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Ахмед Маркоуч (градоначалник)“ (холандски). Општина Арнем. Посетено на 10 јуни 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 10 June 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.