Гелдерланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гелдерланд
Gelderland
Покраина во Холандија
Знаме на Гелдерланд
Знаме
Грб на Гелдерланд
Грб
Химна: Ons Gelderland
"Наш Гелдерланд"
Местоположба во Холандија
Местоположба во Холандија
Координати: 52° СГШ 5° ИГД / 
Држава Холандија
Гл. град Арнхем
Најголем град Нејмеген
Управа
 • Комисионер на кралот Клеменс Корнилје
Површина
 • Површина 4.971,76 km2 (1.91.961 sq mi)
 • Вода 164,75 km2 (6,361 sq mi)
Ранг 1
Население (2009)
 • Површина 1.999.135
 • Ранг 4
 • Густина 0.40/km2 (1.0/sq mi)
 • Ранг 6
ISO 3166 NL-GE
Религија(1999) 31% протестанти, 29% католици
Мреж. место www.gelderland.nl

Гелдерланд (холандски: Gelderland) — покраина во Холандија. Гелдерланд е најголема покраина по површина во Холандија. Главен град на покраината е Арнхем, но Најмеген е најголем град со приближно 170,000 жители. Други голем регинални центри во покраината се: Апелдорн, Еде, Дутинхем, Зутфен, Тил, Вагенинген, Зевенар, Винтерсвајк и Хардервајк. Покраината се наоѓа во централно-источниот дел на државата, и граничи со Германија.

Населението во Гелдерланд во 2015 година изнесувало 2 милиони жители.[1]


Етимологија[уреди | уреди извор]

Името на покраината води корени од некогашното војводство Гелдерланд кое опфаќало и делови од денешната покраина Лимбург и дел од денешна Германија (таму е градот Гелдерн).

Општини[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Regionale kerncijfers Nederland“ (на dutch). CBS. http://statline.cbs.nl/Statweb/publication/?DM=SLNL&PA=70072NED&D1=0&D2=5-16&D3=l&VW=T. посет. 30 мај 2015 г.