Вагенинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вагенинген
Општина
Skyline of Вагенинген
Знаме на Вагенинген
Знаме
Грб на Вагенинген
Грб
Гесло: Градот на животни науки
Нагласена позиција на Вагенинген во општинската мапа на Гелдерланд
Локација во Гелдерланд
ЗемјаХоландија
ПокраинаГелдерланд
Градски права12 јуни 1263 година
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоналачникХерт ван Румунд (ПвДА)
Површина[2]
 • Вкупна32,36 км2 (1,249 ми2)
 • Земјишна30,49 км2 (1,177 ми2)
 • Вода1,87 км2 (72 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000090000009 м
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно37.434
 • Густина1.228/км2 (3,180/ми2)
ДемонимВагенингер
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode6700–6709
Area code0317
Мреж. местоwageningen.nl

Вагенинген (холандски изговор: [ˈʋaːɣənɪŋə(n)]  ( слушни)) е општина и историски град во централниот дел на Холандија, во покраината Хелдерланд. Градот е познато по Универзитетот Вагенинген, во кој се специјализираат животни науки. Општината имала население од 38,405 во 2017, од кои повеќе илјади се студенти од над 150 земји.

Географија[уреди | уреди извор]

Вагенинген се наоѓа на северниот брег на холандскиот дел од Долна Рајна) дел од долината Гелдерсе (Холандија: Гелдерел Валеј) и Велув, од кои југозападниот дел ридот се нарекува "Wageningse Berg".До Вагенинген може да се стигне со автомобил од автопатите A12 преку N781, A15 преку N233 и N225 и A50 преку N225 и од железничката станица Ede-Wageningen преку 20-минутен возен автобус до централниот терминал на Вагенинген (види подолу).[5],[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Градоначалник Херт ван Румунд“ [Mayor Geert van Rumund] (Dutch). ОПштина Вагенинген. Архивирано од изворникот на 27 July 2014. конс. 21 July 2014. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ [Key figures for neighbourhoods]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 март 2014. 
  3. „Postcodetool for 6701CZ“. Actueel Hoogtebestand Nederland (Dutch). Het Waterschapshuis. конс. 21 July 2014. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ [Population growth; regions per month]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. конс. 24 јули 2014. 
  5. „Wageningen in Gelderland, The Netherlands“. maps.google.nl. конс. 28 November 2012. 
  6. „Wageningen“. OpenStreetMap.org. конс. 28 November 2012.