Апелдорн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апелдорн
Град и Општина
Поранешното Градско сообрание во 2012 година
Поранешното Градско сообрание во 2012 година
Знаме на АпелдорнГрб на Апелдорн
Highlighted position of Apeldoorn in a municipal map of Gelderland
Локација во Хелдерланд
ЗемјаХоландија
ПокраинаХелдерланд
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЏон Берендс (ЦДА)
Површина[2]
 • Општина341,15 км2 (13,172 ми2)
 • Земјишна339,91 км2 (13,124 ми2)
 • Вода1,24 км2 (48 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001600000016 м
Население (Municipality, август 2017; Urban and Metro, мај 2014)[4][5]
 • Општина160.852
 • Густина473/км2 (1,230/ми2)
 • Градскo157.679
 • Метро213.899
ДемонимApeldoornaar, Apeldoorner, Apeldorenaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.3888, 7300–7381
Повик. бр.055, 0577
Мреж. местоapeldoorn.nl
Апелдорн во 17-век - Јакоб ван Руисдел
Омниспорт Велодром Апелдром

Апелдорн (холандски изговор: [ˈaːpəldoːrn]  ( слушни)) е општина и град во покраината Хелдерланд во централна Холандија. Тој претставува регонален центар. Општината Апелдорн ги вклучува селата како што се: Бекберхен, Лунен и Хундерло, и има население 160.852 жители во 2017 година. Запдниот дел од општината лежи на шумскиот гребен (Veluwe),а источниот дел лежи на (IJssel) долината. Џон Берендс од Христијанско Демократската партија е градоначалник на Апелдорн.[1]

Градот Апелдорн[уреди | уреди извор]

Апенхеул зоолошката градина, (машки мајмун  Бонобо)

Најстарото познато повикување на Апелдорн, тогаш наречена Аполдро, датира од 8 век. Населбата се наоѓала, на местото каде што бил стариот пат од Амерсфорт до Девентер кој подоцна преминал од Арнем на Цволе. А 1740 мапата се однесува на тоа Appeldoorn.[6]

Апелдорн било релативно незначителено место, сè додека не се оствариле големите градежни проекти од XIX век и оние од периодот по Втората светска војна.[6] Протестантската црква била реставрирана после пожарот 1890 година. Римокатоличката црква Мариакерк, е национален споменик.

Апелдорн поседува големи хартиени мелници, голем број канцеларии на, осигурителни компании,како "Централ Бехер", канцеларија за холандските даночните услуги, како "Кадетсер", владини услуги за регистар на земјиште, печатени медиуми, болници и домови. Со повеќе од 95.000 луѓе кои работат во општината, Апелдорн е еден од најважните центри за вработување во источна Холандија. Апелдорн, исто така, има неколку важни образовни институции, како што се на Саксон Универзитетот за применети науки (хотел и објект за управување), Витенбурх Универзитетот за применети науки, Полициска академија на Холандија и на Богословскиот Универзитетот во Апелдорн.

Апенхеул е зоолошката градина која е домаќин на голем број на различни видови на мајмуни и некои од нив бесплатно можат да се шетаат со посетителите. Таа се наоѓа на западниот дел на Апелдорн и лесно може да се стигне со локален автобуски првоз со линиите 2, 3 и 5. Исто така постои и забавен парк кои се наоѓа во Апелдорн, наречен кула на кралицата Јулијана . Таа се наоѓа во близина на Апенхеул и се наоѓа на патот кон Хоух Сорен. Локалната болница е на Хелре болница "Лукас", нудејќи секундарна здравствена заштита на Апелдорн и околните градови.

Апелдорн железничката станица дава редовни национални и меѓународни услуги.

Во април 2009 година во Апелдорн, осум луѓе беа убиени кога еден човек се обиде да го нападне Холандското кралско семејство за време на денот на Кралицата, сакајќи да го удри сопствениот автомобил во близина на автобус на кралското семејство.

Југозападниот агол на општината е дел од Националниот парк Хоге Велуве. Тоа е последната битка во чест на кралскиот Канадски полк, кој учествувал во ослободувањето на градот во Втората светска војна.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Постијат три железнички станици во Апелдорн:

  • Железничка станица Апелдорн
  • Железничка станица Апелдорн Де Матен
  • Железничка станица Апелдорн Осевелд
Централната станица во Апелдорн
Станицата Де Метен во Апелдорн
Станицата Апелдорн Осевелд

Автобуските линии во градот овозмужуваат 18 линии.

Мапа на градската автобуска мрежа
Автобуска станица Апелдорн
Автобуска станица Апелдорн

Наводи[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Mayor John Berends“ (холандски). Gemeente Apeldoorn. Посетено на 11 June 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 11 June 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.
  6. 6,0 6,1 Stenvert, R. et al. (2000). Monumenten in Nederland: Gelderland, p. 14 and 68–77. Zwolle: Waanders Uitgevers. ISBN 90-400-9406-3

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]