Нунспет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нунспет
општина
Zicht op Nunspeet1.jpg
Поглед од небето на Нунспет
Знаме на Нунспет
Знаме
Грб на Нунспет
Грб
Highlighted position of Nunspeet in a municipal map of Gelderland
Местоположба во Хелдерланд
ЗемјаХоландија
ПокраинаГелдерланд
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникБреунис ван де Верд (СГП)
Површина[2]
 • Вкупна129,53 км2 (5,001 ми2)
 • Земјишна128,79 км2 (4,973 ми2)
 • Вода0,74 км2 (29 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000080000008 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно27.019
 • Густина210/км2 (500/ми2)
ДемонимNunspeter
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8070–8077
Повик. бр.0341, 0577
Мреж. местоnunspeet.nl
Холандска топографска карта на Нунспет, јуни 2015 година

Нунспет е општина и град во централна Холандија . Тоа е земјоделско место од праисториски времиња. Општината содржи голем број на села, имено Холсхорст, Елспет и Виерхутен. Нунспет има живописна историска основа, наречена Нувенспет.[5] Во 1973 година, Нунспет станал посебна општина откако претходно била дел од Ермело.

Најпознатата ветерница во Нунспет

Рекреација[уреди | уреди извор]

Нунспет е популарна туристичка област бидејќи е опкружена со шуми, одморалишта и има градски центар кој се наоѓа околу главниот пазар.

Нунспет се наоѓа на брегот на Велувемер (Veluwe lake), што го прави популарен за одмор на вода. Исто така постои и мало езеро наречено "де Занденпплас", кое е популарна рекреативна област во шумски песочен терен.

Другите туристички атракции го вклучуваат неделниот пазар и градскиот фестивал, Ноќ во Нунспет (Nunspeet Night) и Пазарот Еиберт (Eibertjes markt), како и годишниот спортски настан наречен "de Keiler".

Население центри[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

  • Железничка станица: Нунспет

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кружна куќа

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Samenstelling“ [Members] (холандски). Општина Нунспет. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 14 July 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 8071GJ“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 14 July 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. nuwenspete.nl