Рандстад

Координати: 52°24′N 4°54′E / 52.400° СГШ; 4.900° ИГД / 52.400; 4.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рандстад
Рандстад Регион
Мегалополис
Амстердам бизнис улица во ноќ
Амстердам бизнис улица во ноќ
Ротердам во самрак
Ротердам во самрак
Хаг во самрак
Хаг во самрак
ЗемјаХоландија
ПокраиниСеверна Холандија
Јужна Холандија
Утрехт
Флефоланд
Најдолг градАмстердам
Ротердам
Хаг
Утрехт
Други општиниАлмере
Харлем
Амерсфорт
Занстад
Харлемермер
Зутермер
Лајден
Дордрехт
Алфен на Рајна
Вестланд
Делфт
Алкмар
Пурмеренд
Схидам
Хорн
Флардинген
Гауда
Површина[a]
 • Земјишна8.287 км2 (3,200 ми2)
 • Градска[1]4.300 км2 (1,700 ми2)
Најг. вис.&1000000000000006900000069 м
Најм. вис.&09999999999999323999999−6,76 м
Население (2008)[2][b]
 • Мегалополис7.100.000
 • Градскo6.600.000
 • Градска1,500/км2 (4,000/ми2)
ДемонимRandstedeling (inhabitant), Randstedelijk (adjective)
Мреж. местоregio-randstad.eu
SchipholХарлемермерВелсенДелфтХагАлфен на РајнаЗанстадЛелистадХилверсумГаудаЗутермеерАмерсфортАлкмарХарлемДордрехтЛајденАлмереРотердамРотердам пристаништеРотердам пристаништеРотердам пристаништеРотердам пристаништеРотердам пристаништеУтрехтАмстердам
Schematic map of the Randstad

Рандстад (холандски изговор: [ˈrɑntstɑt]) е конурбација во централно западна Холандија се состои претежно од четирите најголеми холандски градови (Амстердам, Ротердам, Хаг и Утрехт) и нивните околни области. Меѓу другото, во него припаѓа и пристаништето во Ротердам кое е најголемо во Европа, а до 2004 година, исто така, најпрометното пристаниште во светот, и Амстердамскиот аеродром Схипхол еден од најголемите европски аеродроми. Со население од 7.100.000 жители Рандстад е една од најголемите конурбации и урбани региони во Европа [b] споредливи по големина со Милано или Сан Франциско Бај областа, и зафаќа површина од околу 8287 км2 [a] Тоа е исто така еден од најважните и густо населени економски области во северозападниот дел на Европа.

Мапа на меурот со прикажување на големината на населението во поголемите градови и градови во Ранштад

Градови кои го сочинуваат Рандстад : Алмере, Амерсфорт, Амстердам, Делфт, Дордрехт, Гауда, Харлем, Лајден, Ротердам, Хаг, Утрехт, и Зутермеер. Други населени центри се: Алкмар, Алфен на Рајна, Амстелвен, Барендрехт, Капел на Ајсел, Хилверсум, Хук ван Холанд, Хофдорп, Хорн, Хутен, Катвајк, Леидсхендам, Марсен, Маслус, Неивехеин, Оустзан, Пурмеренд, Рајксвајк, Схидам, Спајкенисе, Флардинген, Форбурх, Заист и Занстад.

Иако името Рандстад , често се преведува на англиски како "работ на градот" или "пограничен град",. Името е измислено во 1938 година од страна на КЛМ основачот Алберт Плесман, кој за време на летот над регионот, го опишал како лента на градови на работ на голема зелена површина или зелено срце (Groene Hart).[3] Иако технички регионот повеќе наликува на полумесечина, или венец, па затоа југоисточниот раб на регионот е значително помалку населен, а поврзување на четирите главни градови во регионот доведе до употреба на името "прстен Град".[3][4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Approximation of area on Google Maps“. 2010-10-16. Посетено на 2010-10-16.
  2. „Randstadmonitor 2010“ (PDF). 2010-01-01. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-28. Посетено на 2011-07-21.
  3. 3,0 3,1 The Randstad conurbation: a floating metropolis in the Dutch Delta (PDF), Pim Kooij, Paul van de Laar; Rijksuniversiteit Groningen Journal Hosting
  4. Randstad (Region, Netherlands), Encyclopædia Britannica

Наводи[уреди | уреди извор]