Рандстад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рандстад
Рандстад Регион
Мегалополис
Амстердам бизнис улица во ноќ
Амстердам бизнис улица во ноќ
Ротердам во самрак
Ротердам во самрак
Хаг во самрак
Хаг во самрак
Земја Холандија
Покраини

Северна Холандија
Јужна Холандија
Утрехт
Флефоланд


Најдолг град Амстердам
Ротердам
Хаг
Утрехт
Други општини Алмере
Харлем
Амерсфорт
Занстад
Харлемермер
Зутермер
Лајден
Дордрехт
Алфен ан ден Рајн
Вестланд
Делфт
Алкмар
Пурмеренд
Схеидам
Хорн
Флардинген
Гауда
Површина[a]
 • Земјишна 8.287 km2 (3,200 sq mi)
 • Градска[1] 4.300 km2 (1,700 sq mi)
Најг. вис. 69 m (226 ft)
Најм. вис. −6,76 m (−2,218 ft)
Население (2008)[2][b]
 • Мегалополис 7.100.000
 • Градскo 6.600.000
 • Градска 1,500/km2 (4,000/sq mi)
Демоним Randstedeling (inhabitant), Randstedelijk (adjective)
Мреж. место regio-randstad.eu
SchipholХарлемермерВелсенДелфтХагАлфен ан де РајнЗанстадЛелистадХилверзумГаудаЗутермеерАмерсфортАлкмарХарлемДордрехтЛајденАлмереРотердамРотердам пристаништеРотердам пристаништеРотердам пристаништеРотердам пристаништеРотердам пристаништеУтрехтАмстердам
Schematic map of the Randstad

Рандстад (холандски изговор: [ˈrɑntstɑt]) е конурбација во централно западна Холандија се состои претежно од четирите најголеми холандски градови (Амстердам, Ротердам, Хаг и Утрехт) и нивните околни области. Меѓу другото, во него припаѓа и пристаништето во Ротердам кое е најголемо во Европа, а до 2004 година, исто така, најпрометното пристаниште во светот, и Амстердамскиот аеродром Шипхол еден од најголемите Европски аеродроми. Со население од 7.100.000 жители Рандстад е една од најголемите конурбации и урбани региони во Европа [b] споредливи по големина со Милано или Сан Франциско Бај областа, и зафаќа површина од околу 8287 km² [a] Тоа е исто така еден од најважните и густо населени економски области во северозападниот дел на Европа.

Мапа на меурот со прикажување на големината на населението во поголемите градови и градови во Ранштад

Градови кои го сочинуваат Рандстад : Алмере, Амерсфорт, Амстердам, Делфт, Дордрехт, Гауда, Харлем, Лајден, Ротердам, Хаг, Утрехт, и Зутермеер. Други населени центри се: Алкмар, Алфен ан ден Рајн, Амстелвен, Барендрехт, Капел ан ден Ијсел, Хилверзум, Хук ван Холанд, Хофдорп, Хорн, Хутен, Катвајк, Леидсхендам, Марсен, Маслус, Неивехеин, Оустзан, Пурмеренд, Рајксвајк, Схеидам, Спајкенисе, Флардинген, Форбурх, Заист и Занстад.

Иако името Рандстад , често се преведува на англиски како "работ на градот" или "пограничен град",. Името е измислено во 1938 година од страна на КЛМ основачот Алберт Плесман, кој за време на летот над регионот, го опишал како лента на градови на работ на голема зелена површина или зелено срце (Groene Hart).[3] Иако технички регионот повеќе наликува на полумесечина, или венец, па затоа југоисточниот раб на регионот е значително помалку населен, а поврзување на четирите главни градови во регионот доведе до употреба на името "прстен Град".[3][4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]