Лајден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шаблон:Use British English

Лајден
Град и Општина
Старa Rajna во Лајден се појавува какоканал
Старa Rajna во Лајден се појавува какоканал
Знаме на Лајден
Знаме
Грб на Лајден
Грб
Highlighted position of Leiden in a municipal map of South Holland
Локација во Јужна Холандија
Земја Холандија
Покраина Јужна Холандија
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Хенри Ленферинк (Пвда)
Површина[2]
 • Municipality 23,27 km2 (898 sq mi)
 • Земјишна 21,95 km2 (847 sq mi)
 • Вода 1,32 km2 (51 sq mi)
Надм. вис.[3] 0 m (0 ft)
Население (Општина, мај 2014; Urban and Metro, мај 2014)[4][5]
 • Municipality 121.249
 • Густина 5.524/km2 (14,310/sq mi)
 • Градскo 258.923
 • Метро 344.299
Демоним Leidenaar
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 2300–2334
Area code 071
Мреж. место Матична страница

Лајден [ хол. ˈlɛi̯.də(n)] -) е град и општина во холандската покраина Јужна Холандија во Холандија.

Градот има околу 120.249 жители, или 254.000 са предградијата. Се наоѓа на реката Стара Рајна во близина на Хаг и Харлем.

Во Лајден се наоѓа најстариот универзитет во Холандија, основан 1575 година.

Историја[уреди | уреди извор]

На местото на денешен Лајден постоела римска тврдина од 4-от век. На градот Лајден му се припишува римското име -{Lugdunum Batavorum}-, иако тоа припаѓало на денашниот град Катвијк.

Во 860 година, се спомнува населбата Леитон (-{Leithon}-) која е претходник на денешниот град. Градските привилегии Лајден ги добил 1266 година.

Лајден особено просперирал во 16. и 17-от век. Градот бил познат по производството на тканина и печатење.

Годината 1572 година е значајна бидејќи Лајден се приклучил во холандската буна против шпанските власти. Под шпанска опсада бил се до октомбри 1574г. Опсадата била пробиена со уништување на браните и поплавувањето на земјиното тло, па така бродовите со залихи допловиле до градот. Како награда за херојскиот отпор, Вилем I го основал Универзитетот во Лајден.

Во 1606. во Лајден е роден познатиот сликар Рембрант ван Ријн.

Во текот на 17. век, градот напреднал благодарејќи на доаѓањето на бегалците од Фландрија. Иако изгубил третина од 15.000 жители во текот на опсадата 1574г., 1622. имал околу 45.000 жители, и речиси 70.000 околу 1670г година. Во златното време на Холандија, Лајден бил втор град во Холандија, после Амстердам

Покасно, Лајден стагнирал со падот и значањето на текстилната индустрија. Број на населението паднал на 30.000 во 1811 година, а во 1904 година. изнесувал околу 56.044 жители.

Холандскиот устав го напишал Јохан Рудолф Торбеке во април 1848. во Лајден.

Денес Лајден е значаен како историски и универзитетски град.

Слики од градот[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Спрема проценките од 2014 година, во градот живееле 120.249 жители.

Шаблон:ДемографијаХОЛ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „College van burgemeester en wethouders“ (на dutch). Gemeente Leiden. http://gemeente.leiden.nl/bestuur/college-van-bw/wie-is-wie/. посет. 8 август 2013 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 2312AT“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 8 август 2013 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
  5. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230ned&D1=17&D2=57-100&D3=l&LA=EN&HDR=G2&STB=G1,T&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Координате