Катвајк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајбрежен булевар во Катвајк

Катвајк () е крајбрежна општина и град во покраината Јужна Холандија, која се наоѓа во средината на западниот дел на Холандија.

Реката Стара Рајна, тече низ градот и во Северно Море.

Катвајк се наоѓа на Северно Море, северозападно од Лајден и 16 километри северно од Хаг. Се граничи со општините Нордвајк, Тејлинге, Угстгест , Лајден, и Васенар.

Во април 2017 година, Катвајк имал население од 64.589 жители и зафаќа површина од 31.13 километри, од кои 6.59 километри е вода.

Катвајк е најголемиот град во Даун - ен Боленстрек ("Дуне и Крушка Регионот").

Наводи[уреди | уреди извор]