Горинхем

Координати: 51°49′50″N 4°58′27″E / 51.830556° СГШ; 4.974167° ИГД / 51.830556; 4.974167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горинхем
Општина
Лингхавен во Горинхем
Лингхавен во Горинхем
Знаме на ГоринхемГрб на Горинхем
Highlighted position of Gorinchem in a municipal map of South Holland
Место положба во покраината Јужна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникРеиние Мелисант-Бриене (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна21,93 км2 (847 ми2)
 • Земјишна18,92 км2 (731 ми2)
 • Вода3,01 км2 (116 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000020000002 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно36.233
 • Густина1.915/км2 (4,960/ми2)
ДемонимGorkumer
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4200–4208
Повик. бр.0183
Мреж. местоgorinchem.nl Уредете го ова на Википодатоците

Горинхем (холандски изговор: [ˈɣɔrɪnxɛm]), исто наречен Горкум ([ˈɣɔrkʏm]  ( слушни) или [-əm]), е град и општина во западна Холандија, во покраината Јужна Холандија. Општината покрива површина од 21.93 km2 (8.47 ми) од кои 3.01 km2 (1.16 ми) е водна. Општината имала население од 36.233 во 2017 година.

Во општината Горнхем исто така припаѓа и населеното место, Далем.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Градоначалник“ [Градоначалник] (холандски). Хементе Горинхем. Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 21 July 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 4205AZ“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Архивирано од изворникот на 21 September 2013. Посетено на 21 July 2013.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]