Харлем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холандија
Град и општина
Големата црква на централниот плоштад во Харлем.
Големата црква на централниот плоштад во Харлем.
Знаме на Холандија
Знаме
Грб на Холандија
Грб
Прекар(и): Bloemenstad, Spaarnestad
Гесло: Vicit vim virtus (Virtue conquered force)
Highlighted position of Haarlem in a municipal map of North Holland
Северна Холандија
Координати: 52°23′N 4°38′E / 52.383°СГШ 4.633°ИГД / 52.383; 4.633Координати: 52°23′N 4°38′E / 52.383°СГШ 4.633°ИГД / 52.383; 4.633
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Хоалндија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникБернд Снеидерс (PvdA)
Површина[2]
 • Municipalitydata missing km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
 • Земјишнаdata missing km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
 • Водаdata missing km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Надм. вис.[3]2 m (7 ft)
Население (Municipality, мај 2014; Urban and Metro, мај 2014)[4][5]
 • Municipality155.758
 • Густина5.331/km2 (13,810/sq mi)
 • Градскo204.429
 • Метро420.447
ДемонимHaarlemmer
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode2000–2037, 2063
Area code023
Мреж. местоhaarlem.nl

Харлем (хол.јаз. За снимкава слушај ) е главен град на провинцијата Северна Холандија во Холандија. Градот има 155.758 жители (податок од 2014 г.).

Харлем се наоѓа на реката Шпарне, околу 20 километари западно од Амстердам во близина на крајбрежните дини на Северното море.

Историја[уреди | уреди извор]

Харлем бил седиште на Холандските грофови во средниот век.

Витезите од Харлем во 1219г. се . упутиле во Петата крстоносна војна под водство на грофот Вилем I. Оттука потекнува крстот на градскиот грб и знамето. Витезите од Харлем истата година го завземале градот Дамијет во Египет.

Грофот Вилем II му ги дал градските привилегии на Харлем во 1245г.

Во средниот век Харлем бил познат по изработка на текстил, бродоградба и производство на пиво. Бо тоа време бил втор град по големина во Холандија (после Дордрехт).

Градот бил под шпанска опсада во 16. век кога населението тешко настрадало. Војводата Фернандо од Толедо је зазел градската тврдина 1573г. Тогаш настанал пожар во кој изгорела една третина од градот. Шпанците го напуштиле Харлем 1577г , а протестантите и католиците добиле еднакви права. Поради тоа, градот станал привлачен за многу избеглици од Франција и Фландрија кои значително допринеле за стапанскиот развој. Постојат податоци дека во 1621г. повеќе од половина пд населението било родум од Фландрија.

Холанѓанецот Петрус Стивенсант во 1658г. го основал Нов Харлем (Nieuw Haarlem) на источното крајбрежје на Северна Америке, на острвот Менхетн. Денас тоа претставува еден од квартовите на Њујорк (види: Харлем (Њујорк)).

Харлемската школа на сликарството[уреди | уреди извор]

Во Харлем се родени и живееле многу познати сликари од Златното време на Холандија (17. век). Нивното сликарство се нарекува Харлемска школа на сликарството.

Насление

Спрема проценките од 2014г. во Харлем живеле 155.758. жители.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „mr. B.B. (Bernt) Schneiders“ (на dutch). Gemeente Haarlem. https://gemeentebestuur.haarlem.nl/Gemeentebestuur/mr.-b.b.-bernt-schneiders1. посет. 13 февруари 2014 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 2011RD“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 13 февруари 2014 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
  5. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230ned&D1=17&D2=57-100&D3=l&LA=EN&HDR=G2&STB=G1,T&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]