Прејди на содржината

Зандворт

Координати: 52°22′N 4°32′E / 52.367° СГШ; 4.533° ИГД / 52.367; 4.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зандворт
Zandvoort
општина
Градското сообрание на Зандворт
Градското сообрание на Зандворт
Знаме на ЗандвортГрб на Зандворт
Северна Холандија
Северна Холандија
Координати: 52°22′N 4°32′E / 52.367° СГШ; 4.533° ИГД / 52.367; 4.533
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникНик Мејер (ВВД)
Површина[2]
 • Вкупна43,97 км2 (1,698 ми2)
 • Земјишна32,07 км2 (1,238 ми2)
 • Вода11,90 км2 (460 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000030000003 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно16.954
 • Густина529/км2 (1,370/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2040–2042, 2116
Пов. бр.023
Мреж. местоzandvoort.nl

Зандворт (холандски: Zandvoort) — општина и град во Холандија, во покраината Северна Холандија .

Зандфорд е еден од главните приморски одморалишта во Холандија; таа има долга песочна плажа, граничи со крајбрежните ткн. Дуна која претставува рид од песок направен на ветер. Тоа е исто така место на најважните тркачки автомобили во земјата.

Постои нудистичка плажа која се наоѓа на околу 2 километри на југ, со 6 кафулиња или ресторани; таа се протега неколку километри на југ.

Општина Зандворт се состои од заедниците на Бентвелд и Зандворт.

Историја[уреди | уреди извор]

Зантворт е познато дека постоел во 1100 година, под името Sandevoerde (комбинација на "песок" и " voorde ", што значи брод). До 1722 година оваа област беше под контрола на Лордовите од Бредероде.

Селото било зависно од риболов многу векови па сè до 19 век, кога почна да се трансформира во одморалиште, по моделот поставени од страна на слични градови во Велика Британија. Во 1828 година беше отворена првата инстанца. Потоа многу значајни личности ќе ја посети Зандворт, вклучувајќи ги и Елизабет од Баварија во 1884 и 1885. Во средината на истиот век, започна одгледување на компир.

Во 1881 година на железничката станица која се отвори во близина на брегот , проследено со трамвај приклучување на Харлем во 1899 година, кои во голема мера го зголеми туризмот на плажа. Во 1905 година еден од најраните холандски измислен филм е снимен во градот, „Авантурите на францускиот господин на плажа во Зандворт“.

Во текот на Втората светска војна, Зандворт беше тешко оштетен. На 23 мај 1942 година, пристап на плажата веќе не бил дозволен, а неколку месеци подоцна градот беше речиси целосно испразнет. Установите и авениите беа уништени за да се направи патот за крајбрежните утврдувања на Атлантскиот ѕид.

По војната, растот на градот течеше забрзано, како и растот на туризмот. Во 1948 година, Коло Парк Зандворт била изградена, и била домаќин на холандската Големата награда за неколку децении. Зандворт продолжува да биде еден од главните холандски центар локациии, каде што речиси половина од сите вработени се поврзани со туризмот.

Холандскиот пејач Вилен Дуине "" Првиот воз за Зандворт '( "првиот воз за Зандворт") - по примерот на американската песна Чатануга Choo Choo и хронолошки хаос и осакатувања на првиот приморски воз - беше хит во текот на летото на 1983 година.

Транспорт

Зандворт има станица, со половина час возење до Харлем и Амстердам, со дополнителни услуги од Харлем во текот на летото. Станицата е Зандворт Зее железничка станица.

Локална влада

Zandvoort, вода кула

На општинскиот совет на Зандворт се состои од 17 седишта.

Зантворд и морето

Познати личности

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester Niek Meijer“. Gemeente Zandvoort. Архивирано од изворникот на 2014-03-24. Посетено на 24 March 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 2042KB“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 24 March 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. Предлошка:Цитираат вести.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]