Занстад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Занстад
Општина
Ветерницата Het Pink
Ветерницата Het Pink
Знаме на Занстад
Знаме
Грб на Занстад
Грб
Highlighted position of Zaanstad in a municipal map of North Holland
Локација во Северна Холандија
Земја Холандија
Покраина Северна Холандија
Основана 1 Јануари 1974
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Хеке Фабер (ПвДА)
Површина[2]
 • Вкупна 83,24 km2 (3,214 sq mi)
 • Земјишна 73,88 km2 (2,853 sq mi)
 • Вода 9,36 km2 (361 sq mi)
Надм. вис.[3] 1 m (3 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 151.109
 • Густина 2.045/km2 (5,300/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode Parts of 1500 range
Area code 075
Мреж. место zaanstad.nl
Топграфска мапа на Занстад, Септември 2014 година

Занстад [ˈzaːnstɑt]  ( слушни) е општина во Холандија, во покраината Северна Холандија, која се наоѓа северозапано од Амстердам. Нејзиниот главен град е Зандам. Тој е дел од конурбацијата и метрополисотРандстад. Општината имаше население 151.109 жители во 2014

Населени места[уреди | уреди извор]

Општина Занстад се состои од следниве градови, села и / или окрузи: Асенделфт, Кох ан де Зан, Кромени, Вестзан, Вормервер, Зандам, Зандајк. Сепак, да се биде опкружен со природата и поради неговата релативно подолга форма која ги следи реката Зан, руралната атмосферата е секогаш во близина.

Железнички стании во Занстад областа[уреди | уреди извор]

Локална влада[уреди | уреди извор]

Општинскиот совет на Занстад се состои од 39 места, кои се поделени на следниот начин:[5]

Пвда (8 места), ВВД (7), ЗОХ (4), СП (3), Зелените (3), Д66 (3), ЦДА (2), ТРОТС (2), РОСА (2), Христијанска Унија (1), Демократски Занстад (1), ПОВ (1), ПВДЈИЈ (1), Диселс (1).

Змачајни туристички атракции[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: List of twin towns and sister cities in The Netherlands

Побратимени — сестрински градови[уреди | уреди извор]

Занстад побратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester mr. G.H. Faber (PvdA)“ (на dutch). Gemeente Zaanstad. https://www.zaanstad.nl/mozard/!suite86.scherm0325?mPag=251&mVrg=873&mLok=1. посет. 6 март 2014 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 1506MZ“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 6 март 2014 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
  5. „www.zaanstad.nl/bpo/raad/raadsleden/“. архивирано од изворникот на 21 ноември 2012 г.. https://web.archive.org/web/20121121111731/http://www.zaanstad.nl/bpo/raad/raadsleden/. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Покраини во Северна Холандија