Амстелвен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амстелвен
Општина
Амстелвен
Центарот на Амстелвен
Знаме на Амстелвен
Знаме
Грб на Амстелвен
Грб
Highlighted position of Amstelveen in a municipal map of North Holland
Локација во Северна Холандија
Координати: 52°18′ СГШ 4°51′ ИГД / 
Земја Холандија
Покраина Северна Холандија
Управа[1]
 • Орган Општински советil
 • Градоначалник Мирјам ван 'т Велд (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна 44,08 km2 (1,702 sq mi)
 • Земјишна 41,45 km2 (1,600 sq mi)
 • Вода 2,63 km2 (102 sq mi)
Надм. вис.[3] −1 m (−3 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 85.749
 • Густина 2.069/km2 (5,360/sq mi)
Демоним Amstelvener
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 1180–1189
Area code 020
Мреж. место amstelveen.nl

Амстелвен (хол.Amstelveen) е град во Холандија, во покраината Северна Холандија. Таа е еден приградски дел од градското подрачје на Амстердам. Општината Амстелвен се состои од следниве села и / или области: Амстелвен, Бофенкерк, Вествајк, Банкрас-Костферлорен, Грунелан, Ваардхаузен, Миденхофен, Рандвајк, Елсрајк, Каизер Ларелпарк, Нес ан де Амстел, АудерКерк ан де Амстел (делумно). Името доаѓа од Aмстелвен- Амстел, локалната река, и Феин, што значи Вен, тресет или лединка.

КЛМ има седиште во Амстелвен. Покрај тоа Амстелвен има Меѓународно седиште на една од Големата четворка ревизори, КПМГ.

Историја[уреди | уреди извор]

Map of Nieuwer-Amstel, 1865-1870

За време на француската окупација помеѓу 1810 и 1814 година, тој бил главен град на кантонот во францускиот департман Zuyderzée, а до 1964 година општина Амстелвен била наречена Новиот-Амстел. Технички е големо (село), ​​бидејќи таа никогаш не е заѕидана. Симболот донесен за Амстелвен бил врз основа на симболот Амстердам од трите крста, со еден дополнителен крст за разлика. На Тајсепарк бил првиот heempark во Холандија и е еден од шеснаесет хемпаркови или хемгрун во Амстевен. Дизајниран од страна на пејзаж архитект Ц:Р Броисе; по идеите на големиот холандски натуралист и конзерватор Jac. П. Таисе, тоа бил развиен во периодот од 1940 и 1972 година и зафаќа површина од 5 хектари, и се наоѓа јужно од Амстердамсе Бос. Амстелвен бил избран како домаќин на натпревар во крикет Светското првенство во 1999 година, за каде што Холандија не се квалификувала. Јужна Африка го одиграла натпреварот со Кенија. Поранешниот холандскиот премиер Јан Петер Балкененде ја почнал својата кариера како член на советот за Амстелвен. Како резултат на близината на Шипхол (аеродромот во Амстердам), и линкови до Амстердам, Амстелвен пораснал и станал космополитски микс на многу култури кои живеат во Амстелвен.

Во почетокот на 20 век Амстелвен било мало рурално село со развиена индустрија за трева, која се распаднала, бидејќи приходи од тоа немало. Селото било доста изолирано, бидејќи немало големи железнички и водени врски. Главен извор на приходи било одгледувањето на добитокот, обработувањето на земјиштето, но и хортикултурата и цвеќарството кој се појавиле.

Во 1852 година на "Тврдината на Шипхол" била создадена како одбрана за главниот град Амстердам. Тврдини во тие денови се почесто се именувале по реките. "Тврдината на Шипхол" била одвојување на ров меѓу Аалсмер и Амстелвен, и е именувана по парче земја од Амстелвен. Тврдината Шипхол, станала воен аеродром во 1916 година. Четири години подоцна Шипхол станал цивилен аеродром. Шипхол Форт била урната во 1934 година. Уривањето било потребно за изградба на провинцискиот пат од Амстелвен до Шипхол, со еден мост на кружен канал на Харлемермер. Развојот на Шипхол привлекол многу луѓе, многу од нив се населиле во Амстелвен. Седиштето на КЛМ е основано таму. Амстелвен некогаш било најбрзо растечки град во Холандија и сега е зголемен на 81.003 жители (2010 година).

По Втората светска војна во Амстелвен имало голем недостигот на станови во Амстердам, а исто така бил член на општина Шипхол. Амстердамс планирањето, било да се воведе Амстелвен во метрополитенска област, со својата урбана и зелена површина. Амстелвен останал независна општината и ја усвоила политиката која гледа многу атрактивни нови станбени области. Амстелвенс уредувањето дало многу уметност и привлекло големо меѓународно внимание.

Амстелвен во 2003 година било прогласено за најатрактивните градови во Холандија за живеење. Во моментов Амстелвен е на првите три места на националната листа на најдобри градови за живеење. Во центарот на градот Амстелвен е добиена наградата за најдобар трговски центар во Холандија 2013, 2014 и 2015 година

Економија[уреди | уреди извор]

КЛМ Холандија има седиште во Амстелвен. Исто така и Ер Франс-КЛМ е претставена од страна на седиштето на КЛМ.

Покрај тоа Амстелвен има Меѓународното седиште на една од Големата четворка ревизори, КПМГ

Вода во близина на ресторан

Транспорт[уреди | уреди извор]

Амстелвен има метро и трамвај врска со Амстердам. Метро е поголема верзија на трамвај во кои може да се преземат и некои велосипеди. Таа има "точка до точка" автобус врска со други села, меѓународниот аеродром Шипхол во Амстердам, како и локалната мрежа. Во иднина ќе има некои промени во метро сообраќајот. Таму ќе се додава нова метро линија што ќе ги поврзе Амстелвен со северниот дел на Амстердам. Оваа линија ќе биде готова во 2020 година.

Види уште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester mr. G.J. (Fred) de Graaf“ (на dutch). Gemeente Amstelveen. http://www.amstelveen.nl/web/Bestuur-en-organisatie/College-van-B-en-W/Burgemeester-mr.-G.J.-Fred-de-Graaf.htm. посет. 20 февруари 2014 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 1182JR“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 20 февруари 2014 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]