Амстелвен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Амстелвен
Општина
Амстелвен
Центарот на Амстелвен
Знаме на Амстелвен
Знаме
Грб на Амстелвен
Грб
Highlighted position of Amstelveen in a municipal map of North Holland
Локација во Северна Холандија
Координати: 52°18′ СГШ 4°51′ ИГД / 
Земја Холандија
Покраина Северна Холандија
Управа[1]
 • Орган Општински советil
 • Градоначалник MМирјам ван 'т Велд (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна 44,08 км2
 • Земјишна 41,45 км2
 • Вода 2,63 км2
Надм. вис.[3] −1 м
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 85.749
 • Густина 2.069/km2
Демоним Amstelvener
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 1180–1189
Area code 020
Мреж. место amstelveen.nl

Амстелвен (Шаблон:Pronunciation) е град во Холандија, во провинцијата Северна Холандија. Тоа е еден приградски дел од градското подрачје на Амстердам. Општина Амстелвен се состои од следниве села и / или области: Амстелвен, Бофенкерк, Вествајк, Банкрас-Костферлорен, Грунелан, Ваардхаузен, Миденхофен, Рандвајк, Елсрајк, Каизер Ларелпарк, Нес ан де Амстел, АудерКерк ан де Амстел (делумно). Името доаѓа од Aмстелвен- Амстел, локалната река, и Феин, што значи Фен, тресет или лединка.

КЛМ има седиште во Амстелвен. Покрај тоа Амстелвен има Меѓународно седиште на една од Големата четворка ревизори, КПМГ.

Историја[уреди | уреди извор]

Map of Nieuwer-Amstel, 1865-1870

За време на француската окупација помеѓу 1810 и 1814 година, тој бил главен град на кантонот во францускиот департман Zuyderzée, а до 1964 година општина Амстелвен беше наречена Новиот-Амстел. Технички е голем Dorp (село), ​​бидејќи таа никогаш не е заѕидана. Симболот донесен за Амстелвен беше врз основа на симболот Амстердам од трите крста, со еден дополнителен крст за разлика. На Тајсепарк беше првиот heempark во Холандија и е еден од шеснаесет хемпаркови или хемгрун во Амстевен. Дизајниран од страна на пејзаж архитект Ц:Р Броисе; по идеите на големиот холандски натуралист и конзерватор Jac. П. Таисе, тоа беше развиен во периодот од 1940 и 1972 година и зафаќа површина од 5 хектари, и се наоѓа јужно од Амстердамсе Бос. Амстелвен беше избран како домаќин на натпревар во крикет Светското првенство во 1999 година, за кои Холандија не се квалификуваше. Јужна Африка го одигра натпреварот со Кенија. Поранешниот холандскиот премиер Јан Петер Балкененде ја почна својата кариера како член на советот за Амстелвен. Како резултат на близината на Шипхол (аеродром Амстердам), и линкови до Амстердам, Амстелвен порасна и стана космополитски микс на многу култури кои живеат во Амстелвен.

Во почетокот на 20 век Амстелвен беше мала рурално село. индустрија за трева се распадна, па приходи од тоа немаше. Селото беше доста изолирано, бидејќи нема големи железнички и водени врски. Главен извор на приход е одгледувањето на добитокот, обработувањето на земјиштето, но и хортикултурата и цвеќарството веќе се појавуваат.

Во 1852 година на "Форт на Шипхол" беше создадена како одбрана за главниот град Амстердам. Тврдини во тие денови се почесто се именуваа по реките. "Форт на Шипхол" беше одвојување на ров меѓу Аалсмер и Амстелвен, и е именувана по парче земја од Амстелвен. Форт Шипхол, стана воен аеродром во 1916. Четири години подоцна Шипхол стана цивилен аеродром. Шипхол Форт беше урната во 1934 година. Уривањето беше потребно за изградба на провинцискиот пат (градоначалник на Зонбег) од Амстелвен до Шипхол, со еден мост на кружен канал на Харлемермер. Развојот на Шипхол привлече многу луѓе, многу од нив се населиле во Амстелвен. Седиштето на КЛМ е основана таму. Амстелвен некогаш беше најбрзо растечки град во Холандија и сега е зголемен на 81.003 жители (2010).

По Втората светска војна во Амстелвен имало голем недостигот на станови во Амстердам, а исто така бил член на општина Шипхол. Амстердамс планирањето, беше да се воведе Амстелвен што е метрополитенска област, со својата урбана и зелена површина. Амстелвен остана независена и самосвесна општината и усвои политика која гледа многу атрактивни нови станбени области. Амстелвенс уредувањето додаде многу уметност и привлече големо меѓународно внимание.

Амстелвен во 2003 година беше прогласен за најатрактивните градови во Холандија за живеење. Во моментов Амстелвен е на првите три места на националната листа на најдобри градови за живеење. Во центарот на градот Амстелвен е добиена наградата за најдобар трговски центар во Холандија 2013, 2014 и 2015 година

Економија[уреди | уреди извор]

КЛМ Холандија има седиште во Амстелвен. Исто така и Ер Франс-КЛМ е претставена од страна на седиштето на КЛМ.

Покрај тоа Амстелвен има Меѓународното седиште на една од Големата четворка ревизори, КПМГ

Вода во близина на ресторан

Транспорт[уреди | уреди извор]

Амстелвен има метро и трамвај врска со Амстердам. Метро е поголема верзија на трамвај во кои може да се преземат и некои велосипеди. Таа има "точка до точка" автобус врска со други села, меѓународниот аеродром Шипхол во Амстердам, како и локалната мрежа. Во иднина ќе има некои промени во метро. Таму ќе се додава нова метро линија што ќе ги поврзе Амстелвен со северниот дел на Амстердам. Оваа линија ќе биде готова во 2020 година.

Види уште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester mr. G.J. (Fred) de Graaf“ (на dutch). Gemeente Amstelveen. http://www.amstelveen.nl/web/Bestuur-en-organisatie/College-van-B-en-W/Burgemeester-mr.-G.J.-Fred-de-Graaf.htm. конс. 20 февруари 2014 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. конс. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 1182JR“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. конс. 20 февруари 2014 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. конс. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:North Holland Province