Блумендал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блумендал
Municipality
Градското сообрание во Блумендал
Градското сообрание во Блумендал
Знаме на Блумендал
Знаме
Грб на Блумендал
Грб
Highlighted position of Bloemendaal in a municipal map of North Holland
Location in North Holland
Координати: 52°24′N 4°36′E / 52.400° СГШ; 4.600° ИГД / 52.400; 4.600Координати: 52°24′N 4°36′E / 52.400° СГШ; 4.600° ИГД / 52.400; 4.600
CountryХоландија
ProvinceСеверна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
Површина[2]
 • Вкупна45,18 км2 (1,744 ми2)
 • Земјишна39,73 км2 (1,534 ми2)
 • Вода5,45 км2 (210 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001200000012 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно23.159
 • Густина583/км2 (1,510/ми2)
ДемонимBloemendaler
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode2050–2061, 2110–2121
Area code023
Мреж. местоbloemendaal.nl

Блумендал [ˈblumə(n)ˌdaːl]  ( слушни) е општина и град во Холандија, во покраината Северна Холандија. Блумендал заедно со Васенар, се двете најбогати места во Холандија [5]

Во октомври 2015 година, по долготрајни проблеми со локалната власт во Блумендал, на комесарот на Северна Холандија, Јохан Ремкес, се закани дека ќе ја расформира општината дека проблемите не се фиксни за да се решат во рок од една година. Бернт Шнеидерс, градоначалникот на Харлем, беше назначен за вршител на должноста градоначалник на Блумендал.[6]

Население[уреди | уреди извор]

Општина Блумендал се состои од следниве градови, села и / или окрузи: Бенебрук, Блуемндал, Арденхаут, Блуемдал зеи , Овервен и Вогелензанг .

Локална Влада[уреди | уреди извор]

На општинските власти на Блумендал се состои од 19 седишта, кои се (во 2008 година) поделена на следниов начин:

Железнички врски[уреди | уреди извор]

Блуемндал има железничка станица - железничката станица Блумендал. Постојат два други места во општина Блумендал - Оверен и Хемстеде - Аерденхоут..

Спорт[уреди | уреди извор]

Блуемндал е дом на една од најпознатите клубови на хокеј на земјата, ХК Блумендал. Првиот тим се натпреварува за холандскиот Hoofdklasse (прва лига) насловот на речиси секоја година.

References[уреди | уреди извор]

  1. „College van B en W“ [Board of mayor and aldermen] (Dutch). Gemeente Bloemendaal. конс. 25 February 2014. 
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 мартѕ 2014. 
  3. „Postcodetool for 2051ED“. Actueel Hoogtebestand Nederland (Dutch). Het Waterschapshuis. конс. 25 February 2014. 
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. конс. 27 октомври 2017. 
  5. Предлошка:Цитираат веб-
  6. „Noord-Holland dreigt met opheffen Bloemendaal“ (Dutch). Algemeen Dagblad. 7 October 2015. конс. 26 December 2015. 

External links[уреди | уреди извор]

Предлошка:Провинција Северна Холандија

Предлошка:NorthHolland-geo-stub