Хемскерк

Координати: 52°31′N 4°40′E / 52.517° СГШ; 4.667° ИГД / 52.517; 4.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хемскерк
Општина
Асумбург замокот во Хемскерк
Асумбург замокот во Хемскерк
Знаме на ХемскеркГрб на Хемскерк
Highlighted position of Heemskerk in a municipal map of North Holland
Location in North Holland
Координати: 52°31′N 4°40′E / 52.517° СГШ; 4.667° ИГД / 52.517; 4.667
ЗемјаХоландија
ProvinceСеверна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникMieke Baltus (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна31,67 км2 (1,223 ми2)
 • Земјишнанедостигаат податоци км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
 • Вода4,41 км2 (170 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000020000002 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно39.092
 • Густина1.434/км2 (3,710/ми2)
ДемонимHeemskerker
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.1960–1969
Повик. бр.0251
Мреж. местоheemskerk.nl

Heemskerk (Предлошка:Pronunciation) е општина и град Холандија, во провинцијата Северна Холандија. Градот локациски припаѓа на Канемерланд регионот.

Локална влада[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од март 2014 година, Советот на општина Хемскерк се состои од 25 пратеници, кои се поделени на следниов начин:


Историја[уреди | уреди извор]

Не е сигурно од каде доаѓа името Хемскерк. Градот веќе бил познат за време на средниот век. Во официјалното дело од 1063 година, градот бил познат како Hemezen Kyrica , латинизирана фризиска смисла Црквата Hemezen, на фризиски монахиња, кој живеела во религиозна куќа. Хемскерк има многу историски споменици, меѓу кои и Huldtoneel (lit. на "инаугурирана фаза"), вештачкиот рид, кој се наоѓа во близина на сегашниот Кралски пат, каде што некогаш грофовите од Холандија биле инаугурирани. Во XIX век Јонкер Хаверс конечно направил Huldtoneel - споменик - како што е познато и денес - им наредувал на минувачите да му оддадат почит на споменикот.

Многу битки се бореле во Хемскерк. Два замоци - замокот Стар Харлем и замокот Хемскерк ​​- биле изградени во дванаесеттиот и тринаесеттиот век, односно за заштита на округот Холандија и за западните Фризи. Во петнаесеттиот век жителите на Хемскерк се бореа едни против други , во кој беа уништени и замоци. Замокот Стар Харлем никогаш не бил повторно изграден,додека замокот Хемскерк сепак беше. Во 1492 во бунт од страна на луѓето од Канемарланд беа брутално претепани од страна на австриските освојувачи, на местото каде што денес се наоѓаат гробиштата на Херформде Керк (Реформираната Црква).

Castle Heemskerk circa 1630.

Во 1610 замокот Хемскерк беше преименуван во замокот Маркете и во почетокот живееле многу благородници, а подоцна и населени со патриции. Последното благородничко семејство кое живеело во него беше Хеберс. Денес замокот Маркете е во сопственост на шпанската хотелска групација ХН, и е местото за прослава на свадби, конференции и курсеви, додека основата на имотот се користи за свадбени слики.

Земјоделство[уреди | уреди извор]

The old village around 1915-30.[5]

По истекот на времето на витези и благородниците, Хемскерк остана мало, тивко село во близина на дини. Неговите жители, кој работеле главно во земјоделството и чување добиток, доживеале добри, но, исто така, некои и многу лоши времиња. Од времето кога производителите - главно на јагоди од соседниот град Бевервајк, каде што се продавало овошје - се носеле на пазарот со магариња, а луѓето од Хемскерк го добиле „магарето“ како прекар и симбол.

Поранешната градска сала е изградена во 1911 година, по дизајн на Јан Стаут и се зголеми со уште еден кат во 1949 година. Денес ова е зградата во која се наоѓа нотарската канцеларија Јансен . Римокатоличката Лаурентистичка црква, дизајнирана од архитектот Ј.Х Тонаер, била завршена во 1891 година и е редок пример на католичка црква во нео-ренесансен стил. Ништо не остана од другите историски споменици, како и замокот Стар Харлем.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Познати жители[уреди | уреди извор]

холандската Топографска карта на Heemskerk, јуни 2015

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The mayor of Heemskerk“ (холандски). Gemeente Heemskerk. Архивирано од изворникот на 2016-04-20. Посетено на 5 March 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 5 March 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. J. Van Venetien (1968). Hart van Kennemerland: Албум van het Leven en Werken во застоениот-Kennemerland де врата eeuwen heen . p.212.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]