Хилверсум

Координати: 52°14′N 5°10′E / 52.233° СГШ; 5.167° ИГД / 52.233; 5.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилверсум
Град и општина
Градското собрание на Хилверсум
Градското собрание на Хилверсум
Знаме на ХилверсумГрб на Хилверсум
Местоположба во Северна Холандија
Местоположба во Северна Холандија
Координати: 52°14′N 5°10′E / 52.233° СГШ; 5.167° ИГД / 52.233; 5.167
ДржаваХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникПитер Бруртјес (PvdA)
Површина[2]
 • Вкупна46,35 км2 (1,790 ми2)
 • Земјишна45,62 км2 (1,761 ми2)
 • Вода0,73 км2 (28 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001500000015 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно89.342
 • Густина1.958/км2 (5,070/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број1200–1223
Повикувачки број035
Мреж. местоhilversum.nl

Хилверсум (холандски: Hilversum) — општина и град во Холандија, во покраината Северна Холандија. Се наоѓа во областа „Хет Гои“, каде што е и најголем град во истата. Опкружен е со ливади, пасишта, езера и помали градови и села кој му даваат посебна убавина на Хилверсум. Тој е дел од Ранстад, најголемата конурбација во Европа.

Хилверсум се наоѓа на 31 километри југоисточно од Амстердам и 12 километри северно од Утрехт. Градот често го викаат медиумски град, бидејќи е главен центар за радио и телевизија во Холандија. Радио Холандија се слуша во цел свет токму од Хилверсум почнувајќи од 1920 година. Хилверсум е дом на многу аудио и телевизиски стидија, кои припаѓаат на националната холандска телевизија NOS (Nederlandse Omroep Stichting), како и на сите холандски радиодифузни организации и други комерцијални телевизии и медиумски претпријатија. Холандското гласање за Евровизија обично се одвива во Хилверсум.

Според проценките од 2014 година во градот живееле околу 86.795 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „College van Burgemeester en Wethouders“ (холандски). Gemeente Hilversum. Архивирано од изворникот на 2016-04-21. Посетено на 1 август 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „AHN Postcode tool for 1217JE“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 1 август 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]