Прејди на содржината

1219

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1219 во разни календари
Грегоријански календар1219
MCCXIX
Ab urbe condita1972
Ерменски календар668
ԹՎ ՈԿԸ
Асирски календар5969
Балиски календар1140–1141
Бенгалски календар626
Берберски календар2169
Будистички календар1763
Бурмански календар581
Византиски календар6727–6728
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3915 или 3855
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3916 или 3856
Коптски календар935–936
Етиопски календар1211–1212
Еврејски календар4979–4980
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1275–1276
 - Сачка ера1140–1141
 - Кали-југа4319–4320
Холоценски календар11219
Игбоански календар219–220
Ирански календар597–598
Исламски календар615–616
Јапонски календарКенпо 7 / Џокју 1
(承久元年)
Јавански календар1127–1128
Јулијански календар1219
MCCXIX
Корејски календар3552
Мингуо-календар693 пред Р. Кина
民前693年
Нанакшахи−249
Тајландски сончев календар1761–1762
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1345 или 964 или 192
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1346 или 965 или 193

1219 (MCCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1219 година од новата ера, 219. од вториот милениум, 19. од XIII век и последна од 1210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6727 и 6728 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5969 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4979 и 4980 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1972.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1219 година се протега во 3855 и 3856, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3915 и 3916 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1762. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 615 и 616 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Капитулацијата на Дамиета

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Технологија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Кристоф I Дански, крал на Данска (п. 1259)

Починале[уреди | уреди извор]

13 февруари - Минамото-но Санетомо, јапонски шогун (р. 1192)

14 мај - Вилијам Маршал, Прв Ерл Пембрук (р. 1146) 17 јуни - Дејвид, Ерл од Хантингдон (р. 1143)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Butkevičienė, Birutė; Vytautas Gricius (July 2003). „Mindaugas — Lietuvos karalius“. Mokslas ir gyvenimas (литвански). 7 (547). Архивирано од изворникот на May 23, 2007. Посетено на 2007-05-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1219 на Ризницата ?