Дамиета

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дамиета (арап. دمياط) е град во Египет во управата на Дамиета . Според проценките од 2008 година, во градот живееле 266 627 жители. Сместено е на брегот на Средоземното Море во делтата на Нил, околу 200 км северно од Каиро. Постои пристаниште во градот.

Дамиета

Историја[уреди | уреди извор]

Древен Египет[уреди | уреди извор]

Во времето на Древен Египет, градот се викал Тамиат. Го изгубил своето значење во хеленистичкиот период поради изградбата на Александрија.

Крстоносни војни[уреди | уреди извор]

Дамиета бил многу важен град во 12 и 13 век, во ерата на Крстоносните војни. Градското пристаниште е изградено во 1169 година под опсада на христијанската флота на Кралството Ерусалим со помош на Византиското Царство, но ги поразилСаладин .

Флота предводена од Луј ја напаѓа Дамиета, слика од 1628 година

Дамиета била главната цел на Петтата крстоносна војна во 1217 година. Контролата над Дамиета значела и контрола над Нил и на овој начин крстоносците имале намера да управуваат со Египет. Палестина требаше да биде нападната од Египет и Ерусалим повторно да биде освоен. Крстоносците го опсадија и го освоиле пристаништето во 1219 година, но во 1221 година биле поразени пред Каиро и протерани од Египет.

Дамиета била мета на францускиот крал Луј IX во Шестата крстоносна војна. Неговата флота се појавила тука во јуни 1249 година и брзо ја зазела тврдината. Луј бил поразен и заробен во Битката кај Мансур во 1250 година и така принуден да ги напушти Дамиета и Египет. Поради важноста на Дамиета за крстоносците, мамелучкиот султан Бајбарс го уништил градот и изградил тврдини на неколку километри подалеку од реката.

Индустрија[уреди | уреди извор]

Дамиета е познат низ целиот Египет по производство на ориентални слатки. Покрај тоа, индустријата за мебел, индустријата за конзервирање риба, млечната индустрија и производството на ткаенини и текстил се добро развиени. Значителен дел од населението се занимава со риболов, вклучително и на странски, главно грчки рибарски бродови. На пристаништето Думјат, сместено на 5 км од центарот на градот на средоземниот брег, се наоѓа постројка за течен природен гас (СЕГАС ЛНГ), терминал за контејнери, фабрика за минерални ѓубрива „Компанија за производство на ѓубрива„ Миср “, терминали за општ и товарен товар.

Современо време[уреди | уреди извор]

Пазар во Дамиета

Денес, Дамиета е поврзана со канал со реката Нил (раката на делтата Дамиета на Нил), што ја зголеми важноста на градското пристаниште.

Население[уреди | уреди извор]

Околу 266 627 луѓе живееле во градот во 2008 година

Движење на бројот на населението
1986 година 1996 година 2006 година
89 498 111 111 237 023

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]