Акен (Елба)

Координати: 51°51′0″N 12°03′0″E / 51.85000° СГШ; 12.05000° ИГД / 51.85000; 12.05000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Акен (Елба)
Поглед кон Акен
Поглед кон Акен
Поглед кон Акен
Грб на Акен (Елба)
Акен (Елба) во рамките на Германија
Акен (Елба)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Градоначалник Хансјохен Милер (СДП)
Основни податоци
Површина 60 км2
Надм. височина 60 м
Население 7.417 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06385
Повик. бр. 034909
Портал www.aken.de
Местоположба на град Акен (Елба) во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Карта
Координати 51°51′0″N 12°03′0″E / 51.85000° СГШ; 12.05000° ИГД / 51.85000; 12.05000

Акен (Елба) (германски: Aken (Elbe)) — град во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Градот се наоѓа на левиот брег на реката Елба.

Географија[уреди | уреди извор]

Акен се наоѓа на Средна Елба. Оддалечен е 8 километри западно од Десау-Рослау во продолжените низини, во рамките на Биосфера резерват Средна Елба. Приближно 15 километри западно од Акен, реката Зале се влева во Средна Елба.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Хајдехоф, Клајнцербст, Кирен, Лорф, Меневиц, Обзелау и Зузигке

Раст на население[уреди | уреди извор]

Година Граѓани
1970 12.154
2005 9.083

Историја[уреди | уреди извор]

Замокот Gloworp бил првпат споменат во XII век. Самиот град бил првпат документиран во 1219, именувајќи го градоначалникот Waltherus de Aken. Во 1270, Акен ги добил градските права како Civitas. Името Акен потекнува од латинското име Aqua (место близу вода). Можеби ова било основата од долнорајнските доселеници од Ахен, кои го изговарале Акен на холандски јазик.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Култура и знаменитости[уреди | уреди извор]

Фонтана на плоштадот
Црква во Акен
  • Историското градско собрание
  • Две средновековни цркви: Свети Никола и Света Богородица
  • „Камен Kemenate“ (резиденцијален објект) од 13. век со лакови
  • Градски ѕид од средниот век со 3 преостанати кули
  • Патничка навигација на реката Елба
  • Биосфера резерват Средна Елба

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Почесни граѓани[уреди | уреди извор]

  • Фридрих Вилхелм Штајнбрехт - поручник во слободните сили Лицов
  • 2001: Ото Бенеке - шеф на музејот за локална историја

Познати луѓе родени во Акен[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]