1215

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1215 г.  во други календари
Грегоријански календар 1215
MCCXV
Ab urbe condita 1968
Асирски календар 5965
Бахајски календар -629–-628
Бенгалски календар 622
Берберски календар 2165
Будистички календар 1759
Бурмански календар 577
Византиски календар 6723–6724
Еврејски календар 4975–4976
Ерменски календар 664
ԹՎ ՈԿԴ
Етиопски календар 1207-1208
Игбоански календар 215–216
Ирански календар 593–594
Исламски календар 611–612
Јулијански календар 1215    MCCXV
Кинески календар 甲戌年月日
(3851/3911)
— до —
乙亥年月日
(3852/3912)
Коптски календар 931–932
Корејски календар 3548
Календар Мингуо 697 пред РК
民前697年
Селевкидски календар 1526–1527
Тајландски сончев календар 1758
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1271–1272
 - Шака самват 1137–1138
 - Кали југа 4316–4317
Холоценски календар 11215
Џуче-календар нема (пред 1912)

1215 (MCCXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1215. година од новата ера, 215. од вториот милениум, 15. од 13 век и шеста од 1210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6723 и 6724 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5965 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4975 и 4976 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1968.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1215. година се протега во 3851 и 3852, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3911 и 3912 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1758. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 611 и 612 исламска година. Годината 1215 (MCCXV) била обична година која започнала во ден четврток од Јулијанскиот календар.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]