1254

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1254 г.  во други календари
Грегоријански календар 1254
MCCLIV
Ab urbe condita 2007
Асирски календар 6004
Бахајски календар -590–-589
Бенгалски календар 661
Берберски календар 2204
Будистички календар 1798
Бурмански календар 616
Византиски календар 6762–6763
Еврејски календар 5014–5015
Ерменски календар 703
ԹՎ ՉԳ
Етиопски календар 1246-1247
Игбоански календар 254–255
Ирански календар 632–633
Исламски календар 651–652
Јулијански календар 1254    MCCLIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3890/3950)
— до —
甲寅年月日
(3891/3951)
Коптски календар 970–971
Корејски календар 3587
Календар Мингуо 658 пред РК
民前658年
Селевкидски календар 1565–1566
Тајландски сончев календар 1797
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1310–1311
 - Шака самват 1176–1177
 - Кали југа 4355–4356
Холоценски календар 11254
Џуче-календар нема (пред 1912)

1254 (MCCLIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1254. година од новата ера, 254. од вториот милениум, 54. од 13 век и петта од 1250-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6762 и 6763 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6004 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5014 и 5015 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2007.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1254. година се протега во 3890 и 3891, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3950 и 3951 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1797. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 651 и 652 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По место[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Северна Европа[уреди | уреди извор]
Јужна Европа[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vis, G.N.M. (1994). Oud en arm. Hervormde bejaardenzorg in Alkmaar, 1744-1994. Hilversum: Verloren. стр. 16. ISBN 90-6550-502-4.