Грефенхајнихен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грефенхајнихен
Црква Света Богородица
Црква Света Богородица
Грб на Грефенхајнихен
Грефенхајнихен во рамките на Германија
Грефенхајнихен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Градоначалник Хари Русбилт (Левица)
Основни податоци
Површина 159 км2
Надм. височина 90 м
Население 11.467 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06773
Повик. бр. 034953
Портал www.graefenhainichen.de
Местоположба на град Грефенхајнихен во рамките на округот Витенберг
Карта
Координати 51°43′N 12°26′E / 51.717° СГШ; 12.433° ИГД / 51.717; 12.433Координати: 51°43′N 12°26′E / 51.717° СГШ; 12.433° ИГД / 51.717; 12.433

Грефенхајнихен (германски: Gräfenhainichen) — град во округот Витенберг во Саксонија-Анхалт, Германија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот бил седиште на канцелариите на заедницата на општини Тор цур Дибенер Хајде додека не била распуштена во јануари 2011. Се наоѓа околу 25 километри југозападно од Лутерштат Витенберг, југоисточно од Десау и североисточно од Битерфелд, на работ на природниот парк Дибенер Хајде.

Близу се наоѓа езерото Гремин, езеро создадено како резултат на повторното оплеменување на просторот на некогашните јагленокопи Голпа-Норд и на чии брегови е поставен Ferropolis („Железниот град“), индустриски споменик, всушност музеј посевн на „индустриската култура“.

Историја[уреди | уреди извор]

Грефенхајнихен бил првпат споменат во 1254. Во 1454, Грефенхајнихен ги потврдил градските права, откако старите документи во кои му се доделени градски права изгореле во пожар. Во 1637, во текот на Триесетгодишната војна, градот бил скоро целосно уништен од Швеѓаните. Во 1859, во градот била поставена новата железничка линија помеѓу Витенберг и Битерфелд. Поволната местоположба на градот дозволила да се развие индустрија. Првата печатарска работилница била отворена во 1874; до 1990, постојат најмалку четири печатарски рботилници во Грефенхајнихен. До 1890, бил ископуван кафен јаглен во Грефенхајнихен, најпрвин под земја, а потоа и во јагленокопи. Во 1954, во тоа време градот бил во Источна Германија, Грефенхајнихен станал окружно седиште (Kreisstadt) на три града и 27 општини. Ова траело до 1994, четири години по реобединувањето на Германија.

Грб[уреди | уреди извор]

Моменталниот градски граѓански грб бил доделен на 17 фекември 1993. Најстариот градски печат потекнува од 1477 и моменталниот грб се заснова на тој. Кулата стои поради стариот утврден град, заедно со лавот, кои ознаки на грбот на Мајсен, кој потекнува од 1377 кога грофот од Мајсен станал лорд на месното население. До 1993, грбот на Грефенхајнихен бил со сличен дизајн, но со различни хералдички елементи и со различни бои. Стариот грб бил предоминантно црвен.[1] Архивирано на 5 февруари 2012 г.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Грефенхајнихен одржува партнерства со следниве градови:

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Грефенхајнихен се наоѓа на сојузниот автопат Bundesstraße, B 107, кој води од Бад Дибен до Косвиг, на B 100 од Витенберг до Битерфелд и ина покраинскиот пат Landesstraße L136 до Чорневиц.

Раскрсницата Dessau-Ost на автопатот A9 (Минхен - Берлин) — околу 17 километри оддалечена.

Железничката станица Грефенхајнихен се наоѓа на линијата на Deutsche Bahn помеѓу Витенберг и Битерфелд.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]