Бад Дибен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Дибен
Градското собрание на Бад Дибен
Градското собрание на Бад Дибен
Грб на Бад Дибен
Бад Дибен is located in Германија
Бад Дибен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Градски единици 4
Градоначалник Астрид Минстер
Основни податоци
Површина 45,45 км2
Надм. височина 98 м
Население 7.833 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04849
Повик. бр. 034243
Портал www.bad-dueben.de
Местоположба на градот Бад Дибен во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°35′31″N 12°35′7″E / 51.59194° СГШ; 12.58528° ИГД / 51.59194; 12.58528Координати: 51°35′31″N 12°35′7″E / 51.59194° СГШ; 12.58528° ИГД / 51.59194; 12.58528

Бад Дибен (германски: Bad Düben) — град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа во јужниот дел на природниот парк парк Дибенер Хајде, помеѓу реките Елба и Мулде, која тече низ центарот на градот.

Историја[уреди | уреди извор]

Историјата на Бад Дибен се враќа најмалку 1000 години и води потекло до словенскиот замок Dibni, кој првпат бил документиран во 981 година. Утврдувањата околу замокот со време довеле до формирање на град на Мулде. Градот бил место на неколку историски настани, вклучувајќи ја и битката во 1450 година во феудот помеѓу Фридрих и Вилхелм фон Тирингија, во која стариот замок бил целосно уништен. Легендарниот спор помеѓу Ханс Колхазе и Гинтер фон Цашниц бил решен во судот, основан во градот во 1533 година.

Во 1631 година, во текот на Триесетгодишната војна, Густав Адолф Втори и Јохан Георг од Саксонија се сретнале во градот да склопат сојуз против Фердинанд Втори.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)