Ораниенбаум-Верлиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ораниенбаум-Верлиц
Дворец Ораниенбаум
Дворец Ораниенбаум
Грб на Ораниенбаум-Верлиц
Ораниенбаум-Верлиц во рамките на Германија
Ораниенбаум-Верлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Основни податоци
Површина 115 км2
Надм. височина 64 м
Население 8.206 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06785, 06786
Повик. бр. 034904, 034905
Портал www.oranienbaum.de
Местоположба на град Ораниенбаум-Верлиц во рамките на округот Витенберг
Карта
Координати 51°47′57″N 12°24′25″E / 51.79917° СГШ; 12.40694° ИГД / 51.79917; 12.40694Координати: 51°47′57″N 12°24′25″E / 51.79917° СГШ; 12.40694° ИГД / 51.79917; 12.40694

Ораниенбаум-Верлиц (германски: Oranienbaum-Wörlitz) — град во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2011 со спојување на поранешните општини Ораниенбаум, Верлиц, Брандхорст, Горау, Гризен, Хорстдорф, Какау, Резен, Ризигк и Фокероде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)