Брандхорст

Координати: 51°49′N 12°25′E / 51.817° СГШ; 12.417° ИГД / 51.817; 12.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брандхорст
Место во Ораниенбаум-Верлиц
Влезот на Брандхорст
Влезот на Брандхорст
Влезот на Брандхорст
Брандхорст во рамките на Германија
Брандхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Ораниенбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 1 км2
Надм. височина 62 м
Население 101  (31 декември 2009)
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06785
Повик. бр. 034904
Координати 51°49′N 12°25′E / 51.817° СГШ; 12.417° ИГД / 51.817; 12.417

Брандхорст (германски: Brandhorst) — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ораниенбаум-Верлиц.