Фокероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фокероде
Место во Ораниенбаум-Верлиц
Поглед кон Фокероде
Поглед кон Фокероде
Поглед кон Фокероде
Грб на Фокероде
Фокероде во рамките на Германија
Фокероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Ораниенбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 59 м
Население 1.581  (31 декември 2009)
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06786
Повик. бр. 034905
Координати 51°50′43″N 12°21′5″E / 51.84528° СГШ; 12.35139° ИГД / 51.84528; 12.35139Координати: 51°50′43″N 12°21′5″E / 51.84528° СГШ; 12.35139° ИГД / 51.84528; 12.35139

Фокероде (германски: Vockerode) — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ораниенбаум-Верлиц.