Какау

Координати: 51°48′2″N 12°26′3″E / 51.80056° СГШ; 12.43417° ИГД / 51.80056; 12.43417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Какау
Место во Ораниенбаум-Верлиц
Споменик во Какау
Споменик во Какау
Споменик во Какау
Какау во рамките на Германија
Какау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Ораниенбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 62 м
Население 582  (31 декември 2009)
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06785
Повик. бр. 034904
Координати 51°48′2″N 12°26′3″E / 51.80056° СГШ; 12.43417° ИГД / 51.80056; 12.43417

Какау (германски: Kakau) — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ораниенбаум-Верлиц.