Јесен (Елстер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јесен (Елстер)
Црквата во Јесен
Црквата во Јесен
Грб на Јесен (Елстер)
Јесен (Елстер) во рамките на Германија
Јесен (Елстер)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Градоначалник Дитмар Бретшнајдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 352 км2
Надм. височина 72 м
Население 14.074 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06917, 06918, 06926, 06928
Повик. бр. 03537, 035387, 035389
Портал www.jessen.de
Местоположба на град Јесен (Елстер) во рамките на округот Витенберг
Карта
Координати 51°47′30″N 12°57′20″E / 51.79167° СГШ; 12.95556° ИГД / 51.79167; 12.95556Координати: 51°47′30″N 12°57′20″E / 51.79167° СГШ; 12.95556° ИГД / 51.79167; 12.95556

Јесен (германски: Jessen) — општина сместена на реката Шварце Елстер и се наоѓа во источниот дел на Саксонија-Анхалт во округот Витенберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Јесен е споена општини од следниве единици:

 • Арнсдорф
 • Батин
 • Бушкунсдорф
 • Диксферда
 • Дисниц
 • Гента
 • Гербисбах
 • Гликсбург
 • Горсдорф
 • Грабо
 • Гроскорга
 • Хемсендорф
 • Холцдорф
 • Јесен (Елстер)
 • Клајндребен
 • Клајнкорга
 • Клоса
 • Кремиц
 • Лајпа
 • Линда (Елстер)
 • Линдвердер
 • Литхензејда
 • Марк Цвушен
 • Маукен
 • Мелниц
 • Менхенхефе
 • Морксдорф
 • Мигелн
 • Наундорф бај Зејда
 • Нојерштат
 • Раде
 • Рехајн
 • Рајхо
 • Рулсдорф
 • Шадевалде
 • Шенајхо
 • Шицберг
 • Швајниц (Елстер)
 • Зејда
 • Штансдорф
 • Цвушен

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот документиран доказ за постоењето на Јесен потекнува од 1217. На ноќта 20 на 21 септември 1729, голем дел од градот бил уништен од оган. По многу вековното функционирање во рамките на Саксонија, Јесен станал дел од Прусија во 1816.

Во 1945, станал дел од покраината Саксонија-Анхалт. Во 1952, според административните реформи на Источна Германија, Јесен станал окружен главен град на регионот Котбус (Котбус сега е дел од Бранденбург). Во 1990, Јесен повторно станал дел од новоформираната покраина Саксонија-Анхалт. Во 1992, дошло до спојување на општините Грабо, Горсдорф-Хемсендорф, Линдвердер и Гроскорга, а во 1993 Швајниц, Гербишбах, Клоса, Шенајхо, Штајнсдорф и Диксферда. Со окружната реформа во 1994, Јесен станал дел од округот Витенберг, притоа добивајќи уште три општини кон него, Батин, Дисниц и Клајндребен-Маукен. Во 1999, дошло до уште спојувања: Арнсдорф, Лајпа и Рулсдорф со Рахајн. На 1 март 2004, уште 12, меѓу нив Зејда, Холцдорф и Линда (Елстер). Некои од овие порано независни општини се состоеле од повеќе населени места, па така денес Јесен има вкупно 47 Stadtteile (составни градски делови).

Економија и инфраструктура[уреди | уреди извор]

Основаните бизниси главно се мали и средно во металопреработувачката, градежништво, преработка на млеко и производство на пијалаци. Исто така, има и поголеми претприемачи во земјоделството.

Култура и знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Историскиот плоштад во Јесен
 • Парохиската црква Свети Никола во Јесен
 • Замокот Јесен, од 1999 седиште на градскиот совет
 • Парохиската црква Света Марин во Швајниц
 • Amtshaus во Швајниц
 • Селската црква во Горсдорф
 • Селската црква во Клајндребен
 • Фериботот Преч-Маукен

Луѓе[уреди | уреди извор]

Факт[уреди | уреди извор]

Градот е дванаесеттата најголема општина во Германија по површина, така за 3 км2 е поголема од Минхен.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]