Прејди на содржината

Бад Шмидеберг

Координати: 51°41′17″N 12°44′15″E / 51.68806° СГШ; 12.73750° ИГД / 51.68806; 12.73750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Шмидеберг
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Бад Шмидеберг
Бад Шмидеберг во рамките на Германија
Бад Шмидеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Градоначалник Штефан Дамхајн (ДХС)
Основни податоци
Површина 160 км2
Надм. височина 100 м
Население 8.129 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06905
Повик. бр. 034925
Портал www.bad-schmiedeberg.de
Местоположба на град Бад Шмидеберг во рамките на округот Витенберг
Карта
Карта
Координати 51°41′17″N 12°44′15″E / 51.68806° СГШ; 12.73750° ИГД / 51.68806; 12.73750

Бад Шмидеберг (германски: Bad Schmiedeberg) — мал град во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа во природниот парк Дибенер Хајде.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил првпат споменат во 1206, како Smedeberg. Во 1350, му биле доделени градските права.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Евангелистичката градска цркба била изградена во 1453 како готска сала-црква.
 • Арт Нуво Kurhaus („бања“) изградена во 1908.
 • Bundesradfahrerdenkmal (Сојузен велосипедски споменик), поставен од Bund Deutscher Radfahrer (Лига на германски велосипедисти), посветен на 17 јуни 1923 година во чест на убиените и исчезнати членови на клубот и спортисти.

Културни настани[уреди | уреди извор]

 • Шмидебергер Маргаретенфест, оддавајќи ѝ чест на електорката Маргарет од Австрија. Во 2006, фестивалот одбележал 575 години и исто така 800-годишнината од првиот документиран доказ за градот.

Политика[уреди | уреди извор]

Градско собрание

Градски совет[уреди | уреди извор]

 • CDU 6 места
 • FDP 3 места
 • PDS 3 места
 • SPD 1 место
 • Земјоделство, животна средина 1 место
 • Про Бад Шмидеберг 1 место
 • Независен 1 место

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Штефан Дамхајн бил избран за градоначалник на 3 април 2005.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]