Анабург

Координати: 51°43′58″N 13°2′44″E / 51.73278° СГШ; 13.04556° ИГД / 51.73278; 13.04556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Анабург
Анабург
Анабург
Анабург
Грб на Анабург
Анабург во рамките на Германија
Анабург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Градоначалник Ерих Шмит (СДП)
Основни податоци
Површина 224 км2
Надм. височина 75 м
Население 6.635 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06922, 06925
Повик. бр. 035385, 035386
Портал verwaltungsgemeinschaft-annaburg-prettin.de
Местоположба на град Анабург во рамките на округот Витенберг
Карта
Карта
Координати 51°43′58″N 13°2′44″E / 51.73278° СГШ; 13.04556° ИГД / 51.73278; 13.04556

Анабург (германски: Annaburg) — мал град во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Бил седиште на поранешната заедница на општини Анабург-Претин.

Единици[уреди | уреди извор]

Анабург има два центри, еден наречен Анабург и друг Пурцин.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 13. век, Асканијците изградиле ловечка куќа на местото на денешниот Анабург. Сепак, оваа величествена градба изгорела во 1422. Војводата Албрехт III од Саксонија-Витенберг бил во внатрешноста на куќата, кога избил пожарот. Тој и неговата жена избегале низ прозорецот, облечени само во нивната ноќна облека. Пожарот убил многу од придружбата на Албрехт, како и него самиот, кој умрел неколку подоцна како резултат на повредите. Ова влијаело на целокупната историја во регионот, бидејќи Албрехт немал наследник. Со неговата смрт, на династијата Асканија ѝ дошол крајот.

Во 1498, била изградена зоолошка градина.

До 1572, Анабург бил нарекуван Лохау и бил, додека не била укината во 1821, седиште на Амт Анабург. Во 1550, Лохау бил дом на 40 мажи кои поседувале земја, меѓу нив осум сточари, еден феудален судија, девет градинари и 22 жители, кои живееле некаде надвор од Лохау.

Првата саксонска аптека исто така може да се најде во Анабург.

Жената на изборниот кнез Август била Ана Данска, ќерка на данскиот крал Кристијан III. По нејзе, величествениот дом - а со тоа и градот - биле преименувани. Од 1762, горенаведениот објект бил местото на воениот младински институт, во кој повеќе од 500 ученици на возраст од 11 до 15 биле бесплатно образувани од воениот персонал по протестантска вера. Понатаму, постоела и друга младинска офицерска школа во новоизгадените бараки.

Во јули 1754, Јохан Кристијан Ноак, „der Malificant“ бил убиен на тркало и го оставиле таму за да ги одврати другите од такви дела. Било една од последните такви погубувања.

Од 1780, проценителот на Amt, Кристијан Август Зајдел, започнал овоштарник од црници во Анабург.

По губењето на градските права во 17. век, тие повторно му биле доделени повторно во 1939.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]