Анабург-Претин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анабург-Претин била заедница на општини во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала на десниот брег на Елба, југоисточно од Витенберг. Седиштето на заедницата на општини било во Анабург. Била распуштена во јануари 2011.

Заедницата на општини Анабург-Претин се состоела од следниве општини:

Координати: 51°44′N 13°03′E / 51.733° СГШ; 13.050° ИГД / 51.733; 13.050