Прејди на содржината

Грос Наундорф

Координати: 51°42′N 13°0′E / 51.700° СГШ; 13.000° ИГД / 51.700; 13.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Наундорф
Место во Анабург
Грос Наундорф
Грос Наундорф
Грос Наундорф
Грос Наундорф во рамките на Германија
Грос Наундорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Анабург
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 77 м
Население 726  (31 декември 2009)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06925
Повик. бр. 035385
Координати 51°42′N 13°0′E / 51.700° СГШ; 13.000° ИГД / 51.700; 13.000

Грос Наундорф — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Анабург. Општината припаѓала на заедницата на општини Анабург-Претин.

Географија[уреди | уреди извор]

Грос Наундорф се наоѓа 11 километри јужно од Јесен.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат (Bundesstraße) B 187 води од Витенберг до Јесен е околу 12 километри оддалечен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]