Прејди на содржината

Лабрун

Координати: 51°40′15″N 12°57′55″E / 51.67083° СГШ; 12.96528° ИГД / 51.67083; 12.96528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабрун
Место во Анабург
Лабрун во рамките на Германија
Лабрун
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Анабург
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 77 м
Население 133  (31 декември 2009)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06922
Повик. бр. 035386
Координати 51°40′15″N 12°57′55″E / 51.67083° СГШ; 12.96528° ИГД / 51.67083; 12.96528

Лабрун — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Анабург. Општината припаѓала на заедницата на општини Анабург-Претин од 1 јануари 2005 до 2011. Претходно, припаѓала на заедницата на општини Хајдек-Претин.

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа околу 45 километри југоисточно од Витенберг и околу 20 километри северно од Торгау во низините на источниот брег на Елба, западно од областа Анабург, заедно со Претин, Бетау, Гростребен, Плесиг и Грос Наундорф. Западно од селото води сојузниот автопат (Bundesstraße) B 182, а на север е B 187. На југ, селото се граничи со Саксонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Лабрун се верува дека бил основан во 1159 од фламанските доселеници. Таа била населена во областа од надбискупот Магдебург Вихман фон Зебург и Алберт Мечката.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]