Бетау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бетау
Место во Анабург
Црквата во Бетау
Црквата во Бетау
Бетау is located in Германија
Бетау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Анабург
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 77 м
Население 183  (31 декември 2009)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06925
Повик. бр. 035386
Координати 51°40′N 13°00′E / 51.667° СГШ; 13.000° ИГД / 51.667; 13.000Координати: 51°40′N 13°00′E / 51.667° СГШ; 13.000° ИГД / 51.667; 13.000

Бетау — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Анабург. Се наоѓа точно на границата со Саксонија околу 35 километри југоисточно од окружното седиште на Витенберг и 12 километри северно од Торгау. Бетау бил дел од заедницата на општини Анабург-Претин.

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Бетау се наоѓа во низините на источниот брег на Елба, западно од областа Анабург. Западно од општината води сојузниот автопат (Bundesstraße) B 182, и на север е B 187. На југ, општината се граничи со Саксонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Бетау се верува дека е основан во 1159 од фламанските доселеници. Тие ја населиле областа од Вихман фон Зебург, надбискуп на Магдебург и Алберт Мечката.