Аксин

Координати: 51°42′N 12°52′E / 51.700° СГШ; 12.867° ИГД / 51.700; 12.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аксин
Место во Анабург
Аксин во рамките на Германија
Аксин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Анабург
Основни податоци
Површина 23 км2
Надм. височина 73 м
Население 565  (31 декември 2006)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06922
Повик. бр. 035386
Координати 51°42′N 12°52′E / 51.700° СГШ; 12.867° ИГД / 51.700; 12.867

Аксин — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Анабург.

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа 35 километри југоисточно од Витенберг и околу 20 километри северно од Торгау во низините на источниот брег на Елба на стар, сега исушен дел од таа река. Западно од селото води сојузниот автопат (Bundesstraße) B 182, и на север е B 187. Се наоѓа на „Црковната паека Средна Германија“. На југ, селото се граничи со Саксонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото Аксин е првпат споменато во X век. Меѓутоа, селото сигурно било постарот, бидејќи замок со име Wazgrini во Аксин бил споменат во 865. Бил користен како утврден замок на преминот на Елба.

Административни единици[уреди | уреди извор]

  • Аксин
  • Кенич (од 10 јануари 1938)
  • Гемен

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Добро позната е црквата од тули со слики од XII век.
  • Крст на покајание во Кенич