Претин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Претин
Место во Анабург
Грб на Претин
Претин is located in Германија
Претин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Анабург
Основни податоци
Површина 29 км2
Надм. височина 77 м
Население 1.889  (31 декември 2009)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06922
Повик. бр. 035386
Координати 51°40′N 12°55′E / 51.667° СГШ; 12.917° ИГД / 51.667; 12.917Координати: 51°40′N 12°55′E / 51.667° СГШ; 12.917° ИГД / 51.667; 12.917

Претин — град и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Анабург. Бил дел од поранешната заедницата на општини Анабург-Претин.

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа околу 30 километри југоисточно од Витенберг и околу 12 километри северозападно од Торгау во низините на источниот брег на Елба, западно од областа Анабург. Западно од градот води сојузниот автопат (Bundesstraße) B 182, и на север е B 187. На југ, градот се граничи со Саксонија. Претин е поврзан со саксонската општина Домич со ферибот на Елба.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]