Елсниц (Фогтланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елсниц
Градското собрание на Елсниц
Градското собрание на Елсниц
Грб на Елсниц
Елсниц (Фогтланд) is located in Германија
Елсниц (Фогтланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градски единици 11
Градоначалник Марио Хорн (ДХС)
Основни податоци
Површина 53,63 км2
Надм. височина 390−460 м
Население 10.045 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 187 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08601–08606
Повик. бр. 037421
Портал www.oelsnitz.de
Местоположба на градот Елсниц во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°25′0″N 12°10′0″E / 50.41667° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.41667; 12.16667Координати: 50°25′0″N 12°10′0″E / 50.41667° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.41667; 12.16667

Елсниц (германски: Oelsnitz) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Вајсе Елстер, 9 километри јужно од Плауен и 25 километри југозападно од Цвикау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]