Ферибот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ферибот или траект e специјален брод за превоз на возила, патници и стока преку река, море или езеро. Постојат специјални фериботи за превоз на вагони и на цели железнички композиции. Зборот потекнува од анг. ferryboat. Во крајбрежни градови, како на пример Сиднеј, фериботите се користат како секојдневен јавен превоз за голем број од населението.