Домич

Координати: 51°39′N 12°53′E / 51.650° СГШ; 12.883° ИГД / 51.650; 12.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Домич
Градското собрание на Домич
Градското собрание на Домич
Градското собрание на Домич
Грб на Домич
Домич во рамките на Германија
Домич
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Домич
Градоначалник Харалд Кох (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,20 км2
Надм. височина 83 м
Население 2.426 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04880
Повик. бр. 034223
Портал www.dommitzsch.de
Местоположба на градот Домич во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°39′N 12°53′E / 51.650° СГШ; 12.883° ИГД / 51.650; 12.883

Домич (германски: Dommitzsch) — град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Тој е најсеверен град во Саксонија. Се наоѓа на левиот брег на Елба, 12 километри северозападно од Торгау и 31 километар југоисточно од Витенберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]