Плосиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плосиг
Место во Анабург
Споменик во Плосиг
Споменик во Плосиг
Споменик во Плосиг
Плосиг во рамките на Германија
Плосиг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Анабург
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 74 м
Население 251  (31 декември 2009)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06922
Повик. бр. 035386
Координати 51°42′N 12°57′E / 51.700° СГШ; 12.950° ИГД / 51.700; 12.950Координати: 51°42′N 12°57′E / 51.700° СГШ; 12.950° ИГД / 51.700; 12.950

Плосиг — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Анабург. Општината припаѓала на заедницата на општини Анабург-Претин.

Географија[уреди | уреди извор]

Плосиг се наоѓа околу 12 километри јужно од Јесен на крајот на природниот парк Дибенер Хајде.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат (Bundesstraße) B 187 помеѓу Јесен и Витенберг се наоѓа на 12 километри оддалеченост.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]