Цана-Елстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цана-Елстер
Црква во Цана-Елстер
Црква во Цана-Елстер
Грб на Цана-Елстер
Цана-Елстер во рамките на Германија
Цана-Елстер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Градоначалник Петер Милер
Основни податоци
Површина 148,49 км2
Надм. височина 120 м
Население 9.184 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06895
Повик. бр. 034924
Местоположба на градот Цана-Елстер во рамките на округот Витенберг
Карта
Координати 51°47′57″N 12°24′25″E / 51.79917° СГШ; 12.40694° ИГД / 51.79917; 12.40694Координати: 51°47′57″N 12°24′25″E / 51.79917° СГШ; 12.40694° ИГД / 51.79917; 12.40694

Цана-Елстер (германски: Zahna-Elster) — град во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Бил создаден на 1 јануари со спојување на поранешните општини Цана, Дитрихсдорф, Елстер (Елба), Гадегаст, Леца, Листерферда, Милангер, Цемник и Цернигал. На 29 мај Милангер повторно станала независна општина, како последица на одлуката на Уставниот суд на Саксонија-Анхалт,[2] но повторно била припоена на 1 јануари 2014.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
  2. Општината Милангер повторно независна, MDR, 29 мај 2013 ((германски))