Ораниенбаум (Германија)

Координати: 51°47′57″N 12°24′25″E / 51.79917° СГШ; 12.40694° ИГД / 51.79917; 12.40694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ораниенбаум
Место во Ораниенбаум-Верлиц
Поглед кон Ораниенбаум
Поглед кон Ораниенбаум
Поглед кон Ораниенбаум
Грб на Ораниенбаум
Ораниенбаум (Германија) во рамките на Германија
Ораниенбаум (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Ораниенбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 32 км2
Надм. височина 64 м
Население 3.280  (31 декември 2009)
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06785
Повик. бр. 034904
Портал www.oranienbaum.de
Координати 51°47′57″N 12°24′25″E / 51.79917° СГШ; 12.40694° ИГД / 51.79917; 12.40694

Ораниенбаум (германски: Oranienbaum) — поранешен град и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ораниенбаум-Верлиц. Се наоѓа јужно од реката Елба, источно од Десау.

Историја[уреди | уреди извор]

Поранешната населба Nischwitz (Нишвиц) била преименувана во 1673 по грофицата Хенриета Катерина од Насау, дел од династијата Орање-Насау (холандски: Oranje-Nassau) и принцеза на принцот Јохан Георг II од Анхалт-Десау. Од 1683, таа го градела дворецот Ораниенбаум, според плановите на холандскиот архитект Корнелис Рикверт. Денес, парковите се вклучени во градинарското кралство Десау-Верлиц, светско културно наследство на УНЕСКО од 2000.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Дворец Ораниенбаум, парк и кинеска градина со пагода
  • Барокна парохиска црква, изградена во 1712
  • Монументална патека со 29 станици
  • Историски плоштад
  • Холандски архитектонски стил од 19. век

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]