Ризигк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ризигк
Место во Оранинбаум-Верлиц
Riesigk.jpg
Ризигк is located in Германија
Ризигк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Оранинбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 62 м
Население 203  (31 декември 2009)
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06786
Повик. бр. 034905
Координати 51°49′N 12°28′E / 51.817° N; 12.467° E / 51.817; 12.467Координати: 51°49′N 12°28′E / 51.817° N; 12.467° E / 51.817; 12.467

Ризигк (германски: Riesigk) — село и поранешна општина во Германија, недалку од градот Витенберг во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, на јужната страна на реката Елба. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Оранинбаум-Верлиц.