Верлиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Верлиц
Место во Ораниенбаум-Верлиц
Wörlitzer See mit St. Petri.jpg
Грб на Верлиц
Верлиц во рамките на Германија
Верлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Ораниенбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.513  (31 декември 2009)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06786
Повик. бр. 034905
Координати 51°51′N 12°25′E / 51.850° СГШ; 12.417° ИГД / 51.850; 12.417Координати: 51°51′N 12°25′E / 51.850° СГШ; 12.417° ИГД / 51.850; 12.417

Верлиц (германски: Wörlitz) — град и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Ораниенбаум-Верлиц. Се наоѓа на левиот брег на реката Елба, источно од Десау. Историските паркови Верлиц се вклучени во градинарското кралство Десау-Верлиц, едно од светските културно наследства.

Историската синагогата Верлиц преживеала и била убаво обновена.